10 najsłynniejszych zdjęć dzieci, które wzruszą was do łez (ZDJĘCIA)

10 najsłynniejszych zdjęć dzieci, które wzruszą was do łez (ZDJĘCIA)

Fotografia potrafi uchwycić niesamowitą gamę emocji. Wystarcza jako wymowna definicja uchwyconej sytuacji. Szczególnie, kiedy przedstawia dzieci.

To właśnie sytuacja najmłodszych służy jako miernik dobrobytu i stanu poszanowania praw człowieka pod daną szerokością geograficzną.

Przedstawiamy 10 zdjęć, które ukazując dzieci w czasie wojny i głodu zaalarmowały opinię publiczną i zwróciły uwagę ludzi na poszczególne światowe problemy.

Również te związane z etyką pracy fotografa.

10. Sęp i mała dziewczynka, Sudan, 1993

Zdjęcie umierającej z głodu dziewczynki w Sudanie, na którą czai się sęp, zwróciło oczy zachodniego świata na problem głodu w Afryce. Obudziło również dyskusję na temat roli fotografa i ciążących na nim moralnych obowiązkach.

9. Śmierć Alana Kurdi, 2015, Turcja

Zdjęcie wyrzuconego na plażę ciała 3-latka, zmarłego w czasie przeprawy przez morze Śródziemne, publikowały media na całym świecie. Jest ono porażającą metaforą kryzysu migracyjnego, spowodowanego wojną w Syrii.

8. Matka tułaczka, California, 1936

Zdjęcie ukazujące kobietę z dwójką dzieci stało się symbolem kryzysu gospodarczego lat 1929-1933. Bohaterka fotografii to członkini obozu wędrownych zbieraczy grochu w Nipomo. Zmuszona była sprzedać opony ze swego samochodu by móc kupić jedzenie.

7. Nieudana ucieczka z płonącego budynku, Massachusetts, 1975

Fotografia przedstawia 19-letnią Dianę Bryant i jej 2-letnią córkę Tiarę wypadające z płonącego budynku.

6. Młoda tkaczka, Lancaster, South Carolina, 1908

Zdjęcie młodej tkaczki obrazuje okrucieństwo dziecięcej pracy. Autor celowo przechadzał się po fabrykach, aby uchwycić koszmar wyzyskiwania dzieci.

5. Iracka dziewczynka w punkcie kontrolnym, Tal Afar, Iraq, 2005

Zdjęcie przedstawia zdjęcie 5-letniej Samar Hassan, której rodzicie zostali zamordowani przez amerykańskich żołnierzy. Matka i ojciec dziewczynki wracali z jej bratem ze szpitala. Żołnierze ostrzelali ich samochód przekonani, że znajdują się w nim materiały wybuchowe.

4. Żydowski chłopiec poddający się w Warszawie, Warszawa, Polska, 1943

Autorem zdjęcia około 10-letniego chłopca podnoszącego ręce jest zbrodniarz hitlerowski, Jurgen Stroop. Fotografia zrobiona została w warszawskim getcie. Zdjęcia Stroopa zostały wykorzystane przeciwko niemu w powojennych procesach przeciwko nazistom.

3. Napalm Girl, Trang Bang, Vietnam, 1972

Zdjęcie uciekającej, nagiej dziewczynki, rzuciły nowe światło na bilans wojny w Wietnamie. Jej ubrania spłonęły od napalmu. Dziś kobieta jest ambasadorem dobrej woli UNESCO.

2. Pierwsze zdjęcie płodu, Stockholm, Sweden, 1965

Pierwsze w historii zdjęcie płodu sprzedało się w milionach egzemplarzy. Nie tylko znacząco wpłynęło na świat nauki ale wprowadziło dyskusję o aborcji na nowy tor.

1. Krwawa sobota, Szanghaj, Chiny, 1937

Zdjęcie dziecka na gruzach zbombardowanej, Szanghajskiej stacji kolejowej unaoczniło okrucieństwo japońskich bombardowań. Autor zdjęcia, H.S. Wong, zjawił się na miejscu chwilę po nalocie. Jak wspomina, krwi było tyle, że jego buty nią przesiąkały.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News