Czy 1 maja zrobimy zakupy? Lista otwartych sklepów

Czy 1 maja zrobimy zakupy? Lista otwartych sklepów Źródło: pxhere.com

1 maja - sklepy tego dnia będą otwarte? Jest to Święto Pracy, więc chyba wszyscy powinni pracować. Wyjaśniamy, czy tego dnia uda nam się zrobić zakupy w naszych ulubionych galeriach.

1 maja - sklepy pozostaną otwarte? Święto Pracy jest niesamowicie ważne dla wielu ludzi pracujących. Tego dnia odbywają się liczne pochody, marsze i demonstracje, a ludzie świętują prawa pracownicze i bohaterów walki o nie. W takim razie czy tego dnia uda nam się zrobić zakupy, czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy? 

1 maja - co to za święto?

Świętowanie pierwszego maja ma na świecie i w Polsce bardzo długą tradycję. Oficjalną nazwą tego dnia, poza Świętem Pracy, jest też Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Zostało ono wprowadzone już w 1889 roku przez Drugą Międzynarodówkę. Obchodzimy go na pamiątkę wielu wydarzeń, które doprowadziły do obecnego stanu ochrony praw pracowniczych - takich jak strajków, demonstracji i represji, które musieli przetrwać aktywiści dążący do wprowadzenia, między innymi, ośmiogodzinnego dnia pracy. 

Data 1 maja odnosi się do bardzo ważnego momentu w dziejach ruchu robotniczego. Tego dnia w Chicago, w USA, odbyły się strajki w ramach ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Zostały one krwawo stłumione przez władze, a większość organizatorów skazana na karę więzienia albo śmierci. Jednak te wydarzenia znacznie nagłośniły sprawę, o którą walczyli organizatorzy strajków. Niedługo po tym Stany stopniowo zaczęły wprowadzać ograniczenia, przez które pracodawcy nie mogli przedłużać w nieskończoność godzin pracy w ciągu dnia.

1 maja - sklepy tego dnia będą otwarte?

Paradoksem można nazwać to, że w Święto Pracy można by nie iść do pracy - przecież w samej nazwie święta jest praca. Jednak okazuje się, że w Polsce już od 1950 roku ten dzień jest świętem państwowym, który jest ustawowo wolny od pracy. Ma to za zadanie podkreślać wartość pracy ludzkiej, która jest podstawą współczesnego systemu ekonomicznego. Dlatego tego dnia nie będziemy mogli pójść na zakupy do galerii handlowej - jest to święto pracowników, którzy tego dnia odpoczywają i mają czas dla siebie. 

1 maja - co jest otwarte?

Od każdej reguły są oczywiście wyjątki. Tak samo jest z dniami, w których handel jest ograniczony. Powszechnie mówi się, że wszystkie sklepy tego dnia muszą być zamknięte, ale w praktyce zawsze znajdziemy miejsce, w którym będziemy w stanie kupić najpotrzebniejsze rzeczy. 1 maja - oto otwarte sklepy:

 • sklepy prowadzone osobiście przez właścicieli i ich rodziny
 • placówki gastronomiczne - restauracje, bary, kawiarnie
 • urzędy i placówki pocztowe (czyli też Żabki!)
 • sklepy na lotniskach, w dworcach i strefach wolnocłowych
 • sklepy z prasą, biletami i pamiątkami
 • stacje benzynowe
 • sklepy z artykułami tytoniowymi

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Jakie święto jest 1 maja? Czy to komunistyczna tradycja?
 2. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
 3. Jakie sklepy będą otwarte 3 maja? W tym dniu wszyscy mają wolne
 4. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
 5. Jakie święto jest 3 maja? To nie tylko uroczystość państwowa
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News