1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy to dzień wolny?

1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy to dzień wolny? Źródło: Pixabay/Merdata

1 czerwca - Dzień Dziecka - czy jest wolny od szkoły? Kto ustanowił to międzynarodowe święto? Kilka słów o jego historii na świecie i w Polsce, oraz różne sposoby świętowania tego dnia.

1 czerwca - Dzień Dziecka jest świętem stworzonym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Jednak nie we wszystkich krajach ONZ jest ono obchodzone tego samego dnia. Celem ustanowienia tego święta była potrzeba zwrócenia uwagi całego świata na prawa dziecka, potrzebę ochrony dzieci przed cierpieniem, głodem i wojnami. Dzień ten przypomina, iż dziecko jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa i jak ważne jest, aby wychowanie nie polegało na dopasowaniu dziecka do naszych oczekiwań, ale na odnalezieniu jego potencjału i pomocy opiekunów w jego rozwoju.

Tradycję obchodów święta dla dzieci zapoczątkował biskup Charles Leonard już w Massachusetts w 1856 roku. Prowadził wtedy służbę poświęconą dzieciom.

1 czerwca - Dzień Dziecka w Polsce

W 1929 roku, czyli już przed II Wojną Światową, dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem zaczęto świętować Dzień Dziecka. Uroczyste obchody polegały na przygotowanych specjalnie dla dzieci mszach, szkolnych akademiach oraz wycieczkach, grach i zabawach. Częstowano je również słodyczami zakupionymi ze środków z publicznych zbiórek.

W większości krajów Europy Wschodniej Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. W Polsce inicjatywa ta pojawiła się w związku z apelem sztokholmskim z 1950 roku, który traktował na rzecz pokoju oraz sprzeciwiał się produkcji broni atomowej. 

Czy 1 czerwca jest wolny od szkoły i pracy?

Wielu uczniów zastanawia się, czy 1 czerwca jest wolny od szkoły? W naszym kraju obchody Dnia Dziecka praktykuje się głównie w szkołach oraz innych instytucjach oświatowo-wychowawczych. Organizowany jest wtedy Dzień Sportu, podczas którego uczniowie nie mają zwykłych lekcji. Zamiast siedzenia w ławkach mogą brać udział w zajęciach ruchowych, konkursach, grach i zabawach. Odpowiedź na pytanie "czy 1 czerwca jest wolny od pracy?" niestety nie jest tak pozytywna. Nawet dorośli, którzy wciąż czują się dziećmi, muszą normalnie pójść do pracy. 

1 czerwca - Dzień Dziecka w innych krajach

W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się 5 maja. Każda z rodzin umieszcza przed domem papierowego karpia, którego dzieci wykonują wspólnie z rodzicami. Ma to zapewnić im pomyślność i opiekę bogów.

W Indiach na co dzień dzieci chodzą do szkoły w mundurkach, jednak w ich dniu, które ustanowił premier Jawaharlal Nehru, mogą ubrać się do szkół na kolorowo. Istnieje również tradycja przypinania do stroju róży, którą dziecko może podarować wybranej osobie.

W Chinach dzieci mają dzień całkowicie wolny od szkoły. Nastolatkowie, którzy ukończyli 14 rok życia mogą również dostać prezent od państwowych władz.

W Nigerii organizuje się konkurs parad, w których dzieci rywalizują ze sobą o nagrody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest dziś? Odpowiedź jest zaskakująca
  2. Kto pamięta "Świerszczyka" dla dzieci? Obchodzi urodziny
  3. Roksana Węgiel zachwyciła całą Europę. Dzięki niej Polska zorganizuje tegoroczną Eurowizję Junior
  4. Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
  5. Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News