UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / Christian Jansky / EPA/Christian Bruna

Wszyscy byli przekonani, że wybory prezydenckie w Austrii wygra kandydat radykalnej prawicy, Norbert Hofer. Jak się jednak okazało, zwycięzcą został Alexander Van der Bellen popierany przez Zielonych.

Jeszcze parę godzin temu, światowe media były przekonane o tym, że wybory prezydenckie w Austrii wygra kandydat radykalnej prawicy, Norbert Hofer. Największego zamieszania narobił komunikat austrackiego MSW, które podało do wiadomości, że po przeliczeniu większości głosów Hofer uzyskał 51,9% głosów a jego przeciwnik 48,1%. Europejskie media natychmiast ogłosiły, że to właśnie Hofer najprawdopodobniej zostanie nowym prezydentem. Wiele na to wskazywało, ponieważ Hofer wygrał już pierwszą turę wyborów uzyskując ponad 10% przewagę nad swoim konkurentem.

Jak się jednak nieoczekiwanie okazało, po przeliczeniu reszty głosów (tj. korespondencyjnych), zwycięzcą wyborów został popierany przez lewicę Alexander Van der Bellen, który ostatecznie uzyskał 50.3% (Hofer 49,7%) co daje różnicę między obydwoma kandydatami na poziomie zaledwie 3 tysięcy głosów.

Zwycięstwo Vad der Bellena jest o tyle zaskakujące, że jeszcze wczoraj późnym wieczorem i dzisiaj rano brakowało mu ponad 400 tysięcy głosów, by prześcignąć Hofera. Jednak ogromna większość z 750 tys. Austriaków głosujących korespondencyjnie zagłosowało właśnie na lewicowego kandydata. Dało mu to ostatecznie wygraną.

72-letni Alexander Van der Bellen jest ekonomistą. Od początku lat 80. zajmował stanowisko profesora na Uniwersytecie Wiedeńskim. Gdy w 2009 przeszedł na emeryturę zaangażował się w działalność polityczną po lewej stronie austriackiej sceny politycznej.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: bbc

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułChciała udowodnić, że weganie mogą zdobyć Mount Everest. Zginęła
Następny artykułSondaż: Rekordowe poparcie dla prezydenta Dudy
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również