UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / Emilio García / Piotr VaGla

Jak dowiedział się portal „wPolityce”, prezes TVP Jacek Kurski zdecydował  się zwolnić pracowników stacji odpowiedzialnych za emisję filmów krytycznych wobec religii chrześcijańskiej. Szef publicznej ostrzegł również innych pracowników, że w przyszłości emisja takich filmów będzie prowadziła do identycznych konsekwencji.

Chodzi o dwa filmy, które wyemitowano na antenie drugiego programu Telewizji Polskiej i na TVP Kultura w ostatnich tygodniach.

Pierwszy to „Operacja Pontifex. Tajne akta Watykanu” pokazujący skalę i znaczenie polityki Watykanu w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II z perspektywy działalności służb specjalnych. Drugi to „Ukrzyżowanie – święty skandal”, którego twórcy pokazują najbardziej kontrowersyjne wizerunki krzyża w mediach i sztuce współczesnej.

Protest wobec emisji powyższych filmów wniosło – związane z konserwatywnymi środowiskami – Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które dopatrzyło się w nich obrazy religii chrześcijańskiej.

W pierwszym filmie konserwatywnym dziennikarzom nie spodobała się retoryka, która rzekomo sugeruje, iż Watykan i Kościół katolicki to największa na świecie organizacja szpiegowska. W drugim filmie natomiast rozważania nt. tego czy Jezus załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne wisząc na krzyżu.

Jacek Kurski w odpowiedzi na protest konserwatywnego ŚDP postanowił zwolnić wszystkich odpowiedzialnych za emisję tych filmów. W sumie pracę straciła trójka pracowników a pozostali – w tym szefowie anten – zostali ostrzeżeni na przyszłość, by uważać z filmami jakie decydują się dać do emisji.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: wpolityce

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również