UDOSTĘPNIJ

Portal niewygodne.info.pl alarmuje, że mogło dojść do zmowy cenowej, której efekty odczuwają klienci stacji paliw w Polsce.

Pojedyncze stacje sprzedają z zyskiem 1 litr benzyny za kwotę 3,98 zł, jednakże zdecydowana większość utrzymuje swoje ceny na poziomie 4,40-4,50zł. Cena hurtowa dla wszystkich sprzedawców detalicznych jest podobna, stąd podejrzenie zmowy cenowej, która zdecydowanie narusza interesy konsumentów.

Oznacza to, że Polacy nie mogą w pełni korzystać ze spadku cen ropy na świecie. Jeszcze przed obniżką, poziom marży detalicznej oscylował wokół 0,11 – 0,15 zł za litr benzyny. Wraz ze spadkiem cen ropy naftowej, stacje benzynowe zaczęły podnosić poziom marży, co początkowo było niezauważalne. Teraz widać już zdecydowane różnice cen pomiędzy tymi oferowanymi przez mniejsze stacje, a gigantyczne koncerny.

Zmowa cenowa w tej branży jest o tyle szkodliwa dla konsumentów, że bez olbrzymiego kapitału trudno otworzyć stację benzynową i zaoferować klientom lepsze warunki. Koncerny wykorzystują tutaj specyficzne uwarunkowania detalicznego rynku handlu paliw i silniejszą pozycję wobec klienta. W związku z tym niskie ceny paliw są rzadkością i pojawiają się jedynie w miejscach, gdzie jest duża konkurencja. Koncerny utrzymują zaś podwyższoną marżę. Portal niewygodne.info.pl sugeruje, że jest to temat dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

źródło: niewygodne.info.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNIE Hebdo, czyli rzecz o Jezusie Zdziwionym i wojujących katolikach
Następny artykułGdańscy chuliganie zaatakowali pociąg. 5 osób trafiło do szpitala
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również