UDOSTĘPNIJ
fot. nbp / flickr

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot, który niebawem trafi do obiegu. Na banknocie 500 złotowym będzie widniał wizerunek Jana III Sobieskiego. 

Nowy 500 złotowy banknot zachowa ciągłość chronologiczną serii „Władcy polscy”, na nowym nominale pojawił się Jan III Sobieski, który zapadł nam w pamięć przede wszystkim za sprawą zwycięstwa nad Imperium Osmańskim pod Wiedniem, które uchroniło chrześcijańską Europę przed najazdem muzułmanów.

Jak wyjaśnił NBP nowy banknot pojawi się w obiegu, ponieważ notuje się wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach. Banknot ma pojawić się w 2017 roku, jednak jak podkreślił prezes NBP, w pierwszych latach będzie on służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, więc będzie rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP.

Nowy banknot zaprojektował Andrzej Heidrich, który jest również autorem pozostałych banknotów, na których znajdują się polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej.

fot. twitter
fot. twitter
fot. twitter
fot. twitter
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr
fot. nbp / flickr

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: nbp

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSienkiewicz tłumaczy występ w Opolu: Powtarza się PRL
Następny artykułLis chciał skrytykować Kurskiego ale zaliczył wpadkę
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również