UDOSTĘPNIJ

Wśród wielu zamachów, które w ciągu ostatnich kilku lat wydarzyły się w wielu państwach Europy Zachodniej, nie było dotąd tak szokującego. Zdarzenie dowodzi tego, jak rozzuchwalili się terroryści. Zamach na premier szokuje opinię publiczną.

Security Service (MI5), służby kontrwywiadowcze i antyterrorystyczne Wielkiej Brytanii miały poinformować w nocy z wtorku na środę, że udaremniono zamach na premier Theresę May. Jak się okazuje, zamach był niezwykle dobrze zorganizowany.

Zamach na premier UK

Terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim planowali wysadzić ładunku wybuchowe w pobliżu Downing street 10, gdzie rezyduje premier. Następnie, korzystając z chaosu wywołanego eksplozją, planowali wedrzeć się do budynku, gdzie miała zostać zamordowana Theresa May.

ZOBACZ TAKŻE: Theresa May chce wygrać wybory walcząc z Polakami

W związku z udaremnieniem zamachu służby zatrzymały dwóch mężczyzn. Obaj mają bliskowschodnie pochodzenie, nie podano jednak ich narodowości. Są to 20-letni Naaimur Zakariyah Rahman z Londynu i 21-letni Mohammed Aqib Imran z Birmingham.

Niepotwierdzone informacje

Chociaż media powołują się na źródła w MI5, to oficjalnie brytyjskie służby nie odniosły się do tych komunikatów. Informację, jako pewną, podała brytyjska telewizja Sky News.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjczycy są oburzeni. Premier Theresa May chwali islam po zamachu w Londynie

Wciąż niewiele wiadomo o planowanym zamachu. Nie podaje się informacji o pochodzeniu terrorystów ani konkretów o ich powiązaniu z ISIS. Nie wiadomo też, kiedy zamach miał zostać zrealizowany, ani dokładnie kiedy został udaremniony. Wiadomo jedynie, że terroryści zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu.

Zamachy w Wielkiej Brytanii

Według rzecznika Theresy May, który we wtorek miał konferencję prasową, w tym roku służby udaremniły już kilka zamachów. Takie informacje przedstawił mu Andrew Parker, szef MI5.

– Parker powiedział, że udało się uniknąć dziewięciu ataków terrorystycznych – podkreśli rzecznik May, mówiąc o raporcie dotyczącym zagrożenia terrorystycznego w kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Zamach terrorystyczny na ambasadę Stanów Zjednoczonych

To oznacza, że może rosnąć skuteczność MI5, albo że maleją wpływy ISIS na świecie. To jednak pokazuje także, że zagrożenie terrorystyczne w państwach Zachodniej Europy wciąż jest duże.

8 zdumiewających faktów o współczesnych terrorystach


Elżbieta II unikała płacenia podatków? Ta afera już TRZĘSIE światem!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również