UDOSTĘPNIJ

Zaczynają się tarcia na linii USA – Chiny. Donald Trump jeszcze oficjalnie nie został prezydentem, ale podjął decyzję, która wściekła chińskie władze. Żaden prezydent USA od 1979 nie kontaktował się z przywódcą Tajwanu, a Trump do pani prezydent Caj Ing-wen zadzwonił już jako prezydent elekt. 

Chińczycy są wściekli na Donalda Trumpa i odebrali ruch Trumpa jako policzek i wyzwanie. MSZ Chin już wystosował oficjalny protest, w którym apelują o „ostrożne podchodzenie USA do kwestii Tajwanu”. Podkreślono, że jest to polityczna podstawa stosunków między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli USA nie chcą zadrzeć z Chinami, mają akceptować „zasadę jednych Chin”.

– Tajwan po prostu zaangażował się w małostkowe gierki, ale nie można zmienić struktury „jednych Chin”, którą uznała społeczność międzynarodowa – powiedział minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Wydaje się, że Trump nie zamierza przystawać na warunki stawiane przez Chińczyków. W rozmowie telefonicznej z prezydentem Tajwanu zapowiadał chęć wytworzenia bliskich związków ekonomicznych, politycznych  i w dziedzinie bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że żaden prezydent USA od 1979 roku nie kontaktował się z przywódcą Tajwanu. Z kolei Chiny nie uznają Tajwanu jako niezależnego państwa, gdyż według nich, jest to „zbuntowana prowincja”. Trump podjął ryzykowną decyzję, co zapowiada etap ochładzania stosunków między USA i Chinami. Spodziewano się tego analizując jego wypowiedzi z czasu kampanii wyborczej.

źródło: wprost.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUwaga na niebezpieczną, popularną aplikację na telefony. „Natychmiast usuwajcie”
Następny artykułHistoryczny sukces polskich skoczków narciarskich!
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również