UDOSTĘPNIJ
źródło: pixabay.com

Monolit Grupy Wyszehradzkiej na naszych oczach powoli pęka. Zwrócenie się Czechów i Słowaków w stronę Francji i Niemiec sprawia, że Polska i Węgry pozostają na polu bitwy same. Kiedy nasi południowi sąsiedzi mogą liczyć na gratulacje ze strony krajów zachodniej Europy, obstawiające przy swoim stanowisku Polska i Węgry są wyszydzane.

Zachodnie media z uwagą przyglądają się, jak sojusz państw Wyszehradu powoli upada. Czechy i Słowacja coraz bardziej odbiegają polityką od Polski i Węgier. Są za to nagradzane pozytywnymi opiniami, podczas gdy dwa kolejne kraje spotykają się ze szkalowaniem. W szwajcarskiej gazecie Neue Zürcher Zeitung pojawił się właśnie artykuł, w którym Meret Baumann, wiedeńska korespondentka dziennika ostro uderza w nasz kraj.

Jak zaznaczyła, Słowacja i Czechy „poszły po rozum do głowy” i zaczęły zbliżać się z Francją i Niemcami. Zdaniem Baumann, nasi sąsiedzi nie chcą wychodzić z Grupy Wyszehradzkiej, ale nie chcą też „umierać za Warszawę i Budapeszt”. Ich zbliżanie się do najsilniejszych w Europie krajów ma być znakiem, że te „nie chcą zaszkodzić sobie przez sojusz z europejskimi obdartusami”.

Podczas gdy Węgry i Polska stawiają na bezwzględną konfrontację, a rząd premiera Viktora Orbana podkreślił niedawno, że uchroni Polskę przed sankcjami w trwającym procesie o przestrzeganie praworządności, Czechy i Słowacja coraz wyraźniej szukają ostatnio bliższych relacji z Francją i Niemcami. Gotowość do kompromisu Słowacji i Czech pokazuje, że kraje te nie chcą zaszkodzić swoim relacjom z UE poprzez sojusz z europejskimi obdartusamiPrawdziwą walkę Budapeszt i Warszawa będą musiały prawdopodobnie stoczyć same – pisze dziennikarka.

Słowo Schmuddelkind, którego użyła Baumann, oznacza brudne, zaniedbane dziecko, często wywodzące się z patologicznej rodziny, które szwenda się po ulicy. To wywołało już poruszenie wśród zwolenników obecnej władzy. Jak ci twierdzą, szkalowanie Polaków to kolejny etap w próbach złamania twardego stanowiska Polski w sprawie imigrantów.

źródło: wp.pl

Czy husaria nosiła skrzydła? Możesz się zdziwić! Znane fakty historyczne, które nie są prawdą

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również