Strona Główna Popularne Wiadomości Z ostatniej chwili: Nie żyje Zygmunt Bauman

Z ostatniej chwili: Nie żyje Zygmunt Bauman

UDOSTĘPNIJ

W wieku 91 lat zmarł ceniony socjolog, filozof i eseista prof. Zygmunt Bauman, przez prawicę oskarżany o zwalczanie podziemia. 

91-letni Bauman zmarł w wieku 91 lat w swoim domu w Leeds. Urodził się w 1925 roku w Poznaniu w rodzinie polsko-żydowskiej. W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w którym pracował do 1953 roku.

W 1968 r. został usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego w ramach antysemickiej nagonki komunistów. Postanowił opuścić Polskę i skupić się na działalności naukowej za granicą. Jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu i autorem wielu tekstów na temat ponowoczesnych koncepcji kultury i znaczeniu sztuki.

W ostatniej książce Bauman zajął się m.in. kryzysem imigracyjnym. „Kolejne poczynania na drodze ku podnoszeniu stanu wyjątkowego do rangi normalnego ładu, któremu akty terrorystyczne dostarczyły (a pewnie i nadal dostarczać będą) znakomitych okazji, są przejawami ogólniejszego zjawiska, które nie jest stworzone przez terrorystów, a co najwyżej przez nich ułatwiane i przyspieszane. Choć częstotliwość powoływań na terroryzm dla legitymacji owych poczynań kusi by zasugerować, że gdyby nie było terrorystów, trzeba by ich było wymyślić – komentował prof. Bauman w wywiadzie ze Sławomirem Sierakowskim w serwisie Wirtualnej Polski opinie.wp.pl.

Przez prawicę oskarżany o aktywne zwalczanie żołnierzy wyklętych. Głośno było na temat przerwania jego wykładu w Polsce przez narodowców, którzy przekonują, że nie można było go traktować jako autorytet. Z kolei lewica zawsze podkreślała jego wybitne zasługi naukowe.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułFrancuski wyciek dobija Kijowskich. Luksusowe perfumy i paryskie ciuszki za kasę KOD
Następny artykułInternauci załamani. Najpopularniejszy serwis filmowy znika z sieci
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również