UDOSTĘPNIJ
Fot. Pixabay (Skeeze) - Wikimedia Commons (Juni)

Chociaż zdawać by się mogło, że osoby wierzące oraz bardziej konserwatywne, są zdecydowanie mniej tolerancyjne niż ateiści, badania belgijskich naukowców całkowicie zaprzeczyły tej tezie. Według specjalistów Katolickiego Uniwersytetu w Leuwen to ludzie przyznający się do wiary mają bardziej otwarte, szanujące odmienne opinie umysły.

Psychologowie społeczni z Belgii przebadali łącznie 737 osób z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Wśród nich znalazło się 445 agnostyków i ateistów, 255 chrześcijan oraz 37 muzułmanów, buddystów i Żydów. Wyniki eksperymentu okazały się naprawdę zaskakujące.

– Kiedy zmierzyliśmy skłonność do przyjmowania poglądów odmiennych i sprzecznych z przekonaniami danej osoby, to ludzie religijni okazywali większą otwartość – powiedział biorący udział w badaniach Filip Uzarevic. Według niego bycie człowiekiem religijnym wcale nie łączy się z brakiem tolerancji, akceptacji oraz przyjaznego podejścia do opinii innych ludzi.

Wyniki pracy belgijskich ekspertów zadziwiły wielu internautów. Stoją one bowiem w opozycji do utartego obrazu zamkniętych, konserwatywnych osób przyznających się do wiary. Co więcej, zmieniają także stereotypy dotyczące rzekomo bardziej skłonnych do akceptacji odmiennych poglądów ateistów.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również