UDOSTĘPNIJ
źródło: facebook.com/robertwinnickipubliczny

Wszystkim Górnikom i ich rodzinom – Szczęść Boże na Barbórkę! Proszę o modlitwę zwłaszcza za Górników, którzy odeszli w tym roku na Wieczną Szychtę, w tym – tragicznie zmarłych w Rudnej. 

Przemysł i energetyka znajdują się w agendzie Kongresu Programowego RN, już w najbliższą sobotę w Sejmie. Przypominam nasze oświadczenie – Pakiet dla Górnictwa:

Rząd okłamuje nas, że koszty likwidacji kopalń będą per saldo korzystne, bo nie chce liczyć ani kosztów społecznych wskazywanych przez związki zawodowe, ani zmniejszenia konkurencyjności całej polskiej gospodarki w przyszłości oraz obniżenia narodowej własności w przemyśle.

W szczególności nie można godzić się na zamykanie polskich kopalń, gdy w tym samym czasie inwestorzy niemieccy, czescy i nawet australijscy inwestują i zapowiadają inwestycje w przemysł wydobywczy w naszym kraju. Z kolei państwowe spółki chińskie i rosyjskie stanowią nieuczciwą konkurencję w skali globalnej, zaś uzależnienie naszej gospodarki od rosyjskiego węgla prowadzi do niewoli politycznej.

Dlatego też Ruch Narodowy proponuje pakiet ratunkowy dla polskiego górnictwa składający się z siedmiu postulatów:

– renegocjacja przez rząd unijnych pakietów klimatyczno-energetycznych i uzyskanie rabatu polskiego zwalniającego nas z przymusu likwidacji górnictwa;

– zniesienie akcyzy na węgiel i podatku od wyrobisk górniczych, a poprzez takie zelżenie presji fiskalnej uczynienie węgla tanim i konkurencyjnym surowcem energetycznym;

– wprowadzenie czasowych ceł importowych na węgiel pochodzenia pozaunijnego (np. z Rosji, Ukrainy, Chin, Australii czy Chile);

– radykalne obniżenie kosztów spółek węglowych poprzez drastyczne obcięcie kosztów zarządu;

– przegląd kosztów socjalnych w duchu dialogu społecznego;

– umieszczenie innowacyjnych projektów węglowo-energetycznych w europejskim planie inwestycyjnym promowanym przez Komisję Europejską;

– uruchomienie instrumentów prawnych pozwalających na konsolidację pionową w postaci łączenia spółek górniczych z koncernami energetycznymi oraz rozważenie ofert prywatnych krajowych inwestorów wyrażających gotowość odkupienia udziałów w spółkach wydobywczych.

Pakiet ratunkowy dla górnictwa dotyczy nie tylko ratowania miejsc pracy górników, ale dąży do nowego uprzemysłowienia Śląska i gwarancji polskiej suwerenności energetycznej. Jako naród nie możemy pozwolić na zniszczenie gospodarczego dorobku pokoleń.

Robert Winnicki

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZ planu ponownego liczenia głosów w USA nici. Zabrakło kasy
Następny artykułZandberg: Żeby podnieść kwotę wolną trzeba skończyć z przywilejami dla najbogatszych
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również