UDOSTĘPNIJ
źródło: facebook.com/robertwinnickipubliczny

Czy w zbiorze zastrzeżonym IPN są informacje na temat morderstwa Bohdana Piaseckiego?

60 lat temu, 22 stycznia 1957 roku, został uprowadzony i najprawdopodobniej tego właśnie dnia zamordowany, 15-letni Bohdan Piasecki. Prawdopodobnych sprawców nigdy nie oskarżono ani nie osądzono. Większość z nich, jeśli nie wszyscy, wyjechali do Izraela. Śledztwu kilkukrotnie „ukręcano łeb” na najwyższym szczeblu politycznym PRL.

Bez odpowiedzi pozostaje jednak podstawowe pytanie: czy było to działanie oddolne szajki żydowskich ubeków i pospolitych przestępców, czy też rozkaz zapadł wyżej? Czy za zabójstwem stała tak zwana żydowska frakcja w MSW, na czele której stał wiceminister Antoni Alster?

Bohdan był synem Bolesława, przywódcy przedwojennego Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, a później, już w okresie PRL, twórcy i lidera Stowarzyszenia PAX. Działalność Piaseckiego, polityka tyleż wybitnego co kontrowersyjnego, przysporzyła mu wielu wrogów.

Morderstwo syna lidera PAX-u oraz towarzyszące mu okoliczności, pozostaje jedną z największych, niewyjaśnionych spraw kryminalno-politycznych w Polsce XX wieku. Niewykluczone, że ujawnienie zbioru zastrzeżonego IPN rzuci nowe światło na tę sprawę.

Robert Winnicki

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również