UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / Pece / Eugeniusz Lokajski

Dzisiaj mija 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zaplanowane są uroczystości z udziałem polityków i żyjących jeszcze powstańców, którzy brali udział w walce z niemieckim okupantem.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Warszawie od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela, „Montera”.

Jednym z głównych punktów obchodów będzie uroczystość w Pałacu Prezydenckim gdzie zostanie wręczony pośmiertnie Krzyż Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari dla Jana Soszyńskiego, ps. Sos, który poległ w Powstaniu.

Jak co roku, w Warszawie i innych miastach w całej Polsce dokładnie o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, które upamiętnią godzinę „W”, czyli moment wybuchu powstania. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda wraz z kombatantami weźmie udział w uroczystościach przy pomniku Gloria Victis w Warszawie.

Na wieczór zaplanowano natomiast złożenie wieńców i mszę polową przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy z udziałem przedstawicieli władzy.

Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:


bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPo ŚDM gromki aplauz dla policji. „Chociaż ten jeden raz!” (video)
Następny artykułPapież zdradził co sądzi o Polsce i Polakach
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również