UDOSTĘPNIJ

Ta choroba jest poważna i przewlekła, a nieleczona prowadzić może nawet do zgonu. Jak wynika z raportu WHO zapada na nią coraz więcej osób, a konsekwencje tego trendu mogą być tragiczne. Eksperci ostrzegają: sytuacja stale się pogarsza.

156 miliardów dolarów USA – tyle kosztuje leczenie cukrzycy w krajach Unii Europejskiej. W całej Wspólnocie z jej powodu cierpi już 30 milionów osób, z czego aż 3 miliony obywateli RP, a 1/3 z nich nie jest świadoma swojej przypadłości. Roczna liczba zgonów w naszym kraju spowodowanych cukrzycą sięga 60 tys. ludzi.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez WHO na cukrzycę zapadło już ponad 422 miliony dorosłych na całym świecie, a choroba stanowi większe zagrożenie dla życia ludzkiego niż AIDS, malaria i i gruźlica łącznie. Dla porównania w 1980 roku cukrzyków na Ziemi było „jedynie” 108 milionów.

„Choroba bogatych”

Do niedawna sądzono, że cukrzyca dosięga głównie osób starszych w krajach rozwiniętych. Stąd też jej przydomek – „choroba bogatych”. Problem nie był nawet brany pod uwagę przez rządy krajów rozwijających się. I tak na przykład w Tanzanii nie było żadnej przychodni wyspecjalizowanej w pomocy diabetykom, a Bangladeszu nie było choćby jednego lekarza.

Obywatele krajów takich jak Haiti, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Kenii nie mieli żadnych szans na pomoc, gdyż wszystkie środki z międzynarodowej pomocy szły do chorych na AIDS i gruźlicę lub w miejsca, gdzie doświadczano epidemii innych chorób, jak ebola. Ze wszystkich chorych 300 milionów z nich  żyje właśnie w najbiedniejszych krajach. Wedle szacunków do 2035 roku ogólna liczba diabetyków zwiększyć ma się o kolejne 100 milionów.

Straszliwe powikłania

Wiele osób myśląc o najstraszniejszych chorobach, nie zalicza do nich cukrzycy, a właśnie powinno. Pozostawiona bez leczenia może powodować serie groźnych powikłań. Chodzi m.in. on udar, zawał, ślepotę, niewydolność nerek, wszelkie rodzaje chorób niedokrwiennych, amputacje, a na końcu nawet śmierć. Czynnikiem bardzo mocno wpływającym na obecność cukrzycy jest nadwaga. Lekarze alarmują i zachęcają do profilaktycznych badań krwi i wzroku.

Cukrzyca jest także powodem zwolnienia gospodarek krajów, w których występuje masowo. Leczenie, jeśli dostępne może okazać się bardzo kosztowne. Osoby dotknięte amputacjami w wielu wypadkach nie nadają się już do pracy takiej, na jaką pozwalają im ich umiejętności i wykształcenie. Czynniki te wpływają negatywnie na rozwój gospodarczy całego państwa.

źródło: forsal.pl

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

Nie chcesz mieć raka? Nie jedz TYCH rzeczy!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również