UDOSTĘPNIJ
Fot. Pixabay (Koshinuke McFly - Daniel B.)

Sąd apelacyjny w Nowym Jorku podjął kontrowersyjną decyzję w sprawie dotyczącej objęcia szympansów ochroną wynikającą z praw człowieka. Według niej dwa samce, Tommy i Kiko, nie mogą stać się podmiotem reguł, które potencjalnie mogłyby dać im szansę na uwolnienie z wieloletniego życia w klatkach.

Walcząca o prawa zwierząt organizacja Nonhuman Rights Project skierowała sprawę do sądu, twierdząc, że samce szympansa nie powinny być więzione bez wyroku sądu, co wypływać miało z praw człowieka. Prawnik reprezentujący nietypowy projekt apelował o przeniesienie zwierząt do rezerwatu na Florydzie, gdzie mogłyby żyć bardziej komfortowo i spokojnie.

Nowojorscy sędziowie orzekli jednak, że szympansy nie mogą stać się podmiotem praw człowieka. Nie przekonał ich argument, że są najbliżej spokrewnionym z homo sapiens gatunkiem. Stwierdzili także, że przeniesienie zwierząt do rezerwatu wciąż byłoby przecież pewnego rodzaju przetrzymywaniem ich w zamknięciu. Organizacja zapowiada jednak, że dalej będzie walczyć o ochronę Tommy’ego oraz Kiko, gdyż bez ludzkiego zaangażowania żadne zwierzęta nigdy nie będą dobrze chronione przez prawo.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również