UDOSTĘPNIJ
fot. Shutterstock/Getty Images

Harriet Tubman będzie nową twarzą 20-dolarowego banknotu, zastępując byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona. Będzie to pierwszy w historii USA przypadek gdy na banknocie pojawi się przedstawiciel czarnej części społeczeństwa amerykańskiego. 

Harriet Tubman, czyli afroamerykańska abolicjonistka, zbiegła niewolnica, działaczka w ramach Underground Railroad, kombatant zbrojny i zwiadowca w armii Unii podczas wojny secesyjnej, a także pierwsza kobieta-przywódca tej wojny: zbrojnego rajdu, który uwolnił ponad 750 osób będzie również pierwszą czarną kobietą, która pojawi się na amerykańskim banknocie.

 – Decyzję o umieszczeniu Harriet Tubman na 20-dolarowym banknocie podjęliśmy po tysiącach próśb od amerykanów młodego i starszego pokolenia – powiedział mediom Jack Lew, sekretarz skarbu USA.

Nowe banknoty wejdą w obieg najprawdopodobniej już w 2020 roku.

Ponadto na rewersie banknotu 10-dolarowego pojawią się przywódczynie ruchu sufrażystek tj. Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B. Anthony, Elizabeth Cady Stanton i Alice Paul.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: nypost

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRada Europy: Katolicy bardziej antysemiccy niż Muzułmanie
Następny artykułZaskakujący sondaż: PO ze Schetyną pod progiem wyborczym
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również