UDOSTĘPNIJ

Kilka dni temu na portalu Pikio.pl pojawił się tekst, w którym napisano, że Szwecja stanie się krajem Trzeciego Świata. Jako że należę do weryfikujących tego rodzaju zaskakujące informacje postanowiłem znaleźć dowód na tak postawioną tezę.

Wiele źródeł internetowych zdaje się potwierdzać taką wiadomość. Istotnie, istnieje raport o prognozowanych zmianach HDI na lata 2010-2030, ale Szwecja bynajmniej nie zostanie zdegradowana. HDI wyraźnie spadnie, ale HDI na poziomie 0.906 to wciąż więcej niż obecne polskie 0.834. Czy dziś można nazwać polskę krajem rozwijającym się? Inne kraje i terytoria, które w 2014 r. mają niższe HDI niż będzie miała Szwecja w przyszłości: Zjednoczone Królestwo, Hong Kong, Japonia, Liechtenstein, Luksemburg, Słowenia, Hiszpania, Włochy. Czy można nazwać je krajami rozwijającymi się?

Internauci nie zawodzą: nie weryfikują danych i pochopnie nazywają ten spadek wskaźnika rozwoju społecznego upadkiem lewicowego eksperymentu multi-kulti. W zalinkowanym na początku newsie czytamy: Według twórców raportu, fatalnej sytuacji w Szwecji winna jest multikulturowość oraz próba stworzenia przez polityków społeczeństwa idealnego na bazie imigrantów. Wiadomość wyprodukowano na podstawie tekstu z Onet.pl, który najwyraźniej już nie istnieje. Na szczęście w Internecie nic nie ginie i możemy zobaczyć jak strona wyglądała dzięki Google Webcache.

Nie wiem na jaki raport powołuje się autorka, bo moja niezawodna metoda przeszukiwania dokumentów PDF (Ctrl+F i hasła ?Sweden?, ?Immigrant? oraz ?Immigration?) nie wykazała żadnych wniosków w raporcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Czyżby wszystko zmyśliła od początku do końca?

Wnioski pozwalam wyciągnąć czytelnikom samodzielnie. Także ocenić powody spadku wskaźnika rozwoju w Szwecji. Osobiście uważam, że jest to spowodowane nowoczesnym zarządzaniem i urynkowieniem wielu sektorów usług państwowych w tym kraju. Choć przyjęcie dużej rzeszy niewykształconych imigrantów niezainteresowanych integracją także może negatywnie wpłynąć na wskaźniki. Jednak od tego nie spadnie oczekiwana długość życia, średnia liczba lat edukacji czy średni dochód rdzennych mieszkańców tego skandynawskiego kraju. Pomyśleć by można, że taki spadek HDI oznacza wojnę albo przynajmniej zniszczenie infrastruktury kanalizacyjnej, drogowej albo elektrycznej. Na to jednak się nie zanosi.

I taka ciekawostka na koniec: do krajów o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego zaliczane są m.in. Wenezuela, Grecja, Portugalia, Argentyna i Kuba. Używanie tego rodzaju danych w celu walenia w przeciwników jest, delikatnie mówiąc, mało rozsądne. Za pomocą tego samego indeksu mógłbym dowodzić, że komunizm jest wspaniały, bo Kuba bardzo dobrze sobie radzi pomimo blokady handlowej. To tyle jeśli chodzi o statystyki. Trzeba się umieć nimi posługiwać i nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Inaczej skończycie jak dyskutanci pewnego wykresu o biedzie w rodzinach.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBalcerowicz o KNP: Na Hitlera też głosowało wielu studentów
Następny artykułCiszej nad tymi długami Premierki Ewy Kopacz!
Piotr Kosiński
Pepeesowski socjalista. Inteligent pracujący. Kopalnia statystyk i analiz, choć te ostatnie są doceniane tylko przez lewą stronę. Bezlitosny pogromca zaniżających poziom wypowiedzi z prawa i lewa. Krytykował SLD zanim to było modne.

8 KOMENTARZY

 1. "ale Szwecja bynajmniej nie zostanie zdegradowana."
  Pod względem wyżej wymienionych jak: "oczekiwana długość życia, średnia liczba lat edukacji czy średni dochód rdzennych mieszkańców tego skandynawskiego kraju" być może nie spadnie. Szwecja wręcz stanie się lepszym krajem jeśli będzie przyjmowała coraz więcej muzułmańskich imigrantów. Nietolerancja dla homoseksualistów, postępowców i innych liberalno-demokratycznych panienek z helsińskiej fundacji praw człowieka. Dla mnie są to same pozytywy.

  Z uwagami w tym wpisie w 100% się zgadzam. Warto podchodzić do tematu obiektywnie.

 2. Z taką wiedzą, kiedy się bierze za pisanie (zupełnie niepotrzebnie), powinno się zaczynać każde zdanie od "wydaje mi się". Można było zniszczyć ten artykuł, który tak Pana bardzo boli, a napisało się że Ctrl+F nie zadziałało w PDFie. Gratuluję.

 3. Ma Pan rację HDI2030 równe 0,906 nie odpowiada krajom 3 świata. Te kraje mają HDI2030 na poziomie 0,6 – 0,8.
  Tylko pomyłka: Polska ma HDI2010 równe 0,887, a nie 0,834 !
  Tak naprawdę trzeba zauważyć, że Szwecja mocno spada i znajdzie się na granicy państw 1 i 2 świata, jeśli – oczywiście – ten wskaźnik jest miarodajny i sprawdzą się te przewidywania.
  Jeśli dobrze rozumiem podział na kraje 1, 2, 3 świata jest liczony względnie. Dziś Polska z trudem próbuje się zakwalifikować do krajów 1 świata, lecz z porównaniem "Polski dzisiaj" do HDI krajów np. w 1975r bylibyśmy w czołówce. (http://estructuraehistoria.unizar.es/personal/dgallego/documents/CraftsDesarrollohumano.pdf)
  Dlatego uważam, że porównywanie Szwecji za 16 lat do Polski dzisiaj jest mało miarodajne. Wg. wspomnianego raportu Polska w 2030r. będzie miała wskaźnik 0,943, czyli znacznie wyższy od Szwecji w 2030r.

 4. Faktycznie, w niektórych przypadkach lepiej użyć "uważam", bo "myślę" byłoby sporym nadużyciem.
  (Kiedy nie przedstawiasz faktów, nie musisz udowadniać, że masz rację. To po prostu Twoje zdanie.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ