UDOSTĘPNIJ

Brytyjczycy zdecydowali w referendum, że nie zamierzają dłużej być członkiem Unii Europejskiej. Okazuje się, że Brexit nie jest jedynym ciosem. Nadchodzą kolejne. Czy Unia przetrwa swój najtrudniejszy okres? 

Śladem Brytyjczyków idą obywatele innych unijnych państw członkowskich. Na przestrzeni najbliższych lat będziemy najprawdopodobniej obserwować referenda w prawie połowie krajów. Mieszkańcy tych państw już wcześniej sygnalizowali chęć przeprowadzenia takiego głosowania, a Brexit jedynie aktywizuje środowiska niechętne Unii.

Jeszcze zanim Brytyjczycy wybrali opcję „Leave”, przewidywano, że Brexit uruchomi efekt domina w Europie. Eurosceptyczne środowiska nigdy nie były tak silne jak teraz. Grunt pod taką sytuację przygotował kryzys imigracyjny, który zbyt mocno podzielił Europę.

Na ruchy na unijnej scenie z niepokojem patrzą przede wszystkim obywatele biedniejszych państw (m.in Polski), które będą miały poważny problem, jeśli Unia się rozpadnie. To efekt dostosowania gospodarki do unijnych realiów. Biedniejsze państwa, których gospodarki zupełnie przestały być konkurencyjne, będą miały potężny problem, gdy zaczną działać samodzielnie.

Przygotowania do referendum już zostały rozpoczęte. W kolejce czekają Francuzi, Holendrzy, Czesi, Niemcy, Włosi, Szwedzi i Węgrzy. 38 proc. Austriaków chce pożegnania z Unią, 30 proc. Niemców również jest tego zdania. Francuskie referendum popiera Marine Le Pen, liderka Frontu Narodowego. Holenderskiego referendum chce 53 proc. obywateli wraz z liderem prawicowego ugrupowania, Geertem Wildersem. Jeśli chodzi o Szwedów, to 36 proc. respondentów deklaruje chęć rozstania. Z kolei w Czechach, 57 proc. badanych uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej jest niebezpieczne. Na referendum czeka 58 proc. Włochów i 38 proc. Węgrów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPolskie MSZ wydało oświadczenie ws. Brexitu
Następny artykułEURO’16: Polscy kibice skazani na więzienie za bójki w Marsylii
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również