UDOSTĘPNIJ

Sankcje zostały zniesione wobec 170 osób i 3 białoruskich firm – możemy przeczytać w dokumencie sporządzonym przez dyplomatów Unii Europejskiej. Spośród 4 osób, przeciwko którym sankcje zostały zachowane nie ma, Aleksandra Łukaszenki. Informację tę potwierdził przedstawiciel służby prasowej Rady Unii Europejskiej.

Przedstawiciele dyplomacji 28 krajów-członków UE podczas poniedziałkowych obrad podjęli decyzję o zniesieniu sankcji w stosunku do prezydenta Białorusi . Według informacji podanych przez przedstawiciela służby prasowej Rady Unii Europejskiej, postanowienie zostanie opublikowane do 1 marca.

Rada zgodziła się, że Unia Europejska nie będzie podtrzymywała dalszych restrykcji względem 170 osób i 3 firm obecnie będących pod ich wpływem. Postanowiono również, że embargo na dostawy broni i sankcje względem 4 osób w związku z niezakończonym śledztwem w sprawie zniknięcia 2 opozycyjnych polityków, biznesmena i dziennikarza, zostaną przedłużone o 12 miesięcy.

Unia Europejska alarmowała o naruszeniach praw człowieka na Białorusi i w 2012 roku rozszerzyła wprowadzone jeszcze w grudniu 2010 roku sankcje wobec tego kraju, co skutkowało min. dla białoruskich urzędników i polityków ograniczeniami wjazdowymi do krajów członkowskich UE. Warunkiem poprawy relacji miało być uwolnienie wszystkich białoruskich więźniów politycznych. Mińsk zapewniał, że w kraju nie istnieją żadni „więźniowie polityczni”. Po wypuszczeniu na wolność szeregu uwięzionych i przeprowadzeniu wyborów prezydenckich, Unia zdecydowała się znacząco osłabić poziom sankcji, przedłużając o 4 miesiące, ale jednocześnie znosząc je wobec wszystkich osób figurujących w dotychczasowym spisku, oprócz czterech, które uważa się za mające związek ze zniknięciem opozycjonistów.

Józef Gawron

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPolak bohaterem szwedzkiej prowokacji o przemocy wobec kobiet (video)
Następny artykułSyria: naloty na szkoły i szpitale. 50 zabitych
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również