UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia commons

Rada Unii Europejskiej nie przyjęła projektu o poszerzeniu ruchu bezwizowego. Dokument przewidywał zniesienie wiz wjazdowych do UE obywatelom Turcji, Ukrainy, Kosowa i Gruzji. Decyzja została podjęta podczas dzisiejszej (red. 10 czerwca) sesji w Luksemburgu.

Przyczyną niepodpisania dokumentu były rozbieżne stanowiska przedstawicieli państw członkowskich. Część ministrów, którzy brali udział w posiedzeniu rady, widzi w liberalizacji ruchu bezwizowego zagrożenie dla obecnych członków Unii Europejskiej.

Klaas Dijkhoff, holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa, nie chciał zdradzić dziennikarzom, które z państw wystąpiły przeciwko rezolucji. Sami przedstawiciele prasy twierdzą jednak, że głównymi przeciwnikami decyzji były Niemcy, Włochy i Francja. Z drugiej strony Dijkhoff uważa, że niepodpisanie projektu podczas dzisiejszych obrad, nie oznacza, że nie zostanie on przyjęty w przyszłości.

Jeszcze wczoraj Martin Schulz, lider frakcji socjalistów i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Ukrainy. Schulz zapewnił, że Ukraina spełniła wszystkie warunki, aby znieść jej obywatelom wizy do krajów unijnych.

Józef Gawron

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAmbasador RR i duszpasterz niby-partii „Zmiana”
Następny artykułProf. Rzepliński uhonorowany przez niemiecką uczelnię. „Za obronę rządów prawa w Polsce”
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również