UDOSTĘPNIJ
Leninowska organizacja DHKP-C kontynuuje działania zbrojne przeciwko państwu tureckiemu. Uzbrojeni napastnicy wzięli jako zakładnika prokuratora w sądzie w Stambule.

Dziś rano do gmachu sądu w europejskiej części największego miasta Turcji wtargnęło kilku zamaskowanych członków marksistowskiej grupy militarnej. Jako zakładnika wzięli prokuratora Mehmeta Selima Kiraza, który jest odpowiedzialny za prowadzenia śledztwa w sprawie śmierci 15-letniego Berkina Elvana, przypadkowego przechodnia, którzy podczas protestów społecznych w 2013 roku został trafiony w głowę policyjnym kanistrem. Chłopak przez dziewięć miesięcy był  w stanie śpiączki. Ostatecznie jego serce przestało bić 14 marca 2014 roku. Postępowanie wyjaśniające okoliczności tragedii w opinii większości społeczeństwa nie jest prowadzone rzetelnie. Członkowie wielu lewicowych organizacji, w tym DHKP-C uważają, że władza celowo ukrywa dowody obciążające funkcjonariuszy. Przed budynkiem szpitala, w którym zmarł Berkin odbywają się regularnie pikiety, a ulicami większych miast kilkukrotnie przeszły masowe demonstracje. Kilka razy protesty przerodziły się w regularne starcia z policją, w których zginęły dwie osoby.

Zabarykadowani w budynku sądu bojownicy opublikowali na swojej stronie internetowej listę żądań. Chcą, aby policjant odpowiedzialny za śmierć Berkina, podczas wstąpienia w publicznej telewizji przyznał się do winy oraz zaapelował o postawienie pozostałych funkcjonariuszy obecnych na miejscu tragedii przed „sądami ludowymi”. Trzecim żądaniem jest wycofanie zarzutów wobec wszystkich uczestników protestów społecznych z ostatnich lat.

(DHKP-C) czyli Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu uznał śmierć Berkina za moment przełomowy. Zdecydowano o wznowieniu działań zbrojnych. Na początku stycznia br. roku jeden z członków grupy ostrzelał z broni maszynowej oraz rzucił domowej roboty bombę w kierunku siedziby prezydenta kraju, Recepa Erdogana. Kilka dni później kolejny ładunek eksplodował pod posterunkiem policji w turystycznej dzielnicy miasta. W zamachu zginął jeden z funkcjonariuszy.

Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu to ostatnia organizacja marksistowska w Europie stosująca walkę zbrojną jako instrument walki politycznej. Funkcjonuje w oparciu o sieciowe struktury na terenie całego kraju oraz posiada komórki w kilku państwach europejskich. Deklarowanym celem działalności grupy jest zaprowadzenie dyktatury proletariatu za pomocą siłowego przewrotu. Oprócz krytyki systemu kapitalistycznego, DHKP-C głosi hasła antyimperialistyczne i sprzeciwia się członkostwu Turcji w NATO oraz współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi. Od powstania partii w 1980 roku, jej członkowie zorganizowali kilkanaście zamachów, wymierzonych w struktury państwa, prywatnych przedsiębiorców oraz placówki dyplomatyczne. Najbardziej spektakularną z ostatnich akcji był samobójczy atak na ambasadę amerykańską w Ankarze, przeprowadzony przez Ecevita Şanlıego.

Artykuł pierwotnie pojawił się na portalu strajk.eu

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWikiLeaks ujawnia maile o powiązaniach prezydenta z WSI?! „Ciemne interesy, terapia szokowa”
Następny artykułTransfer roku! Robert Biedroń przechodzi do partii KORWiN (video)
Piotr Nowak

PIotr Nowak, publicysta, organizator happeningów, związkowiec – członek OZZ Inicjatywa Pracownicza. Marksista. Mieszka w Warszawie, pochodzi z Poznania. Ulubiony film: Karol, cżłowiek, który został papieżem.

Zobacz również