UDOSTĘPNIJ

Władze supermarketów stawiają na lepsze płace. Kolejna sieć zdecydowała się na podniesienie pensji swoich pracowników. Tym razem chodzi o sieć Tesco, w której aktywnie działają związki zawodowe. 

To właśnie związki zawodowe wywierają presję na władzach supermarketów, które w końcu zgodziły się na podwyżki. Wciąż nie są to astronomiczne pieniądze, ale niewielu wie, iż to wyższe stawki niż te, na które mogą liczyć… prawnicy.

 W Tesco płace podniesiono w lipcu 2016 roku o 7 procent, teraz zażądano wzrostów na poziomie minimum 350 złotych. Serwis InnPoland wyliczył, że najniższe wynagrodzenie w markecie Tesco to 2295 złotych brutto, zaś w takich firmach jak Lidl czy Biedronka waha się od 2400 do 2800 złotych. Po dwóch latach mówimy o pensji na poziomie około 3250 złotych. Menedżer zarabia już od 4400 do 5000 złotych.

Jak z kolei wygląda sytuacja polskiego prawnika, który nie pracuje w zagranicznej korporacji? Średnia pensja netto to… 2410 złotych. Z tego wynika, że bezpieczniej zacząć pracę w markecie niż kancelarii prawnej, bo średnia płaca w zawodzie prawnika jest brutto niewiele wyższa niż osoby, która dopiero co siadła za kasą w sklepie i niższa od pracownika, który zdobył w sklepie podstawowe doświadczenie. Warto podkreślić, że wielu prawników ma jeszcze gorzej.

– Ale są i takie sytuacje, że ktoś zarabia o wiele mniej, albo nawet „jedzie na minusie”. Mówimy u ludziach, którzy skończyli studia, ukończyli aplikację, zdali egzamin i otworzyli kancelarię. Czyli mają pełne instrumenty do wykonywania zawodu adwokata – mówi dla Innpoland Przemysław Rosati, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jak od zarobku prawnika odejmiemy koszty na reprezentacyjne ubrania, leasing sprzętu czy jakiekolwiek biuro do spotkań z klientami to faktycznie łatwo znaleźć się na minusie. Pracownik marketu nie musi się przejmować podobnymi kwestiami, więc nawet tutaj jest w lepszej sytuacji.

Dramat prawników wynika przede wszystkim z tego, że jest ich coraz więcej, co dodatkowo przekłada się na coraz mniej spraw urzędowych.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
ŹRÓDŁOInnpoland
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJankowski: To nie Moskwa, to oczywistość
Następny artykułSpór w KOD-zie o wynagrodzenie. Kijowski chce pieniędzy jak panicz
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również