UDOSTĘPNIJ

Organizacje LGBT zacierają ręce. Włoskim sposobem chcą wprowadzić w Polsce możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Trybunał Konstytucyjny, który jest obsadzony przez sędziów wybranych przez PiS, ma im w tym… pomóc.

Do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą konstytucyjną zgłosili się pełnomocnicy związków osób LGBT. Jak podają, art. 1 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest w sprzeczności z obowiązującą konstytucją. Zapis z kodeksu nie przewiduje bowiem prawnego ustanowienia związków jednopłciowych. Jak mówi Małgorzata Mączka-Pacholak, adwokat reprezentująca osoby LGBT, zapisów w konstytucji, z którymi nie godzi się kodeks, jest kilka.

– W naszej ocenie brak możliwości zawarcia małżeństwa, a co najmniej związku partnerskiego przez dwie osoby tej samej płci, nieproporcjonalnie narusza konstytucyjne prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, zasadę równości i narusza ich godność. W skardze konstytucyjnej wskazujemy, że brzmienie art. 18 konstytucji nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu małżeństw lub innych formalnych związków jednopłciowych – podaje Mączka-Pacholak, reprezentująca osoby LGBT.

Adwokat zdaje sobie sprawę, że Trybunał Konstytucyjny odrzuci skargę. Środowiska LGBT na to właśnie liczą. Wówczas będzie można odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i bardzo prawdopodobne, że w sprawie związków partnerskich zapadnie taki sam wyrok, jak ten z 2015 roku dotyczący Włoch. Wówczas ETPC uznał, że Włosi łamią prawa obywatelskie i zażądał wprowadzenia do prawa związków jednopłciowych.

Na to samo rozwiązanie liczą osoby LGBT w Polsce. Jak mówi adwokat Mączka-Pacholak, skarga do TK to tylko „zabieg formalny, który ma otworzyć drogę do celu, jakim jest wyrok ETPC”.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również