UDOSTĘPNIJ

Warszawa wydaje się jednym z ostatnich bastionów Platformy Obywatelskiej. Chociaż w ostatnich wyborach parlamentarnych w stolicy wygrał PiS, warszawski ratusz wciąż pozostaje we władaniu PO. Jeśli wyniki z przeprowadzonego niedawno badania utrzymają się do wyborów samorządowych, Platforma straci władzę w stolicy. 

Rafał Trzaskowski z PO nie jest już na prowadzeniu w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy. Nowym liderem został Patryk Jaki, który prawdopodobnie wystartuje w wyborach z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Pragniemy jednak podkreślić, że sondaże powinny być traktowane z przymrużeniem oka i nie decydują o ostatecznym zwycięstwie kandydatów.

Jaki lepszy, ale… gorszy

Według sondażu Ariadny przeprowadzonego na zlecenie wp.pl, gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj, prezydentem Warszawy zostałby Patryk Jaki z poparciem wynoszącym 28 proc. Rafał Trzaskowski, uznawany dotąd za faworyta wyścigu, zgromadził zaledwie 19 proc. głosów wśród respondentów. Co symptomatyczne, aż 53 proc. badanych nie było w stanie opowiedzieć się za którymkolwiek z kandydatów.

Kolejną daną z sondażu Ariadny, która zaskakuje, jest odsetek tych, którzy uważają, że Trzaskowski byłby lepszym prezydentem Warszawy od Jakiego. Taki pogląd podziela 26 proc. respondentów. Co ciekawe, tylko 23 proc. biorących udział w badaniu twierdzi, że w tej roli lepiej sprawdziłby się kandydat PiS. Gdyby interpretować dane dosłownie, można dojść do wniosku, że respondenci chcą wybrać w stolicy… gorszego kandydata! Zdania w tej kwestii nie ma aż 51 proc. badanych.

„Raczej dobry” komisarz

Autorzy badania zapytali respondentów również o to, jak oceniają pracę Patryka Jakiego w charakterze komisarza weryfikacyjnego w sprawie afery reprywatyzacyjnej. 11 proc. ocenia jego pracę bardzo dobrze, a 20 proc. dobrze. Raczej negatywnie w tej roli postrzega go 8 proc. badanych, a bardzo negatywnie – 14 proc. Jak nietrudno się domyślić, najlepiej jego pracę oceniają wyborcy PiS (aż 76 proc. „pozytywnych” głosów), a najgorzej respondenci głosujący na Nowoczesną (tylko 14 proc.).

Wybory samorządowe, podczas których warszawianie wybiorą nowego prezydenta, odbędą się w przyszłym roku. Na pewno nie wystartuje w nich Hanna Gronkiewicz-Waltz, która obecnie pełni wspomniany urząd.

Źródło: wp.pl

Te MEMY najlepiej podsumowują 2 lata rządów PiS!

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również