UDOSTĘPNIJ

Przychylne obozowi rządzącemu wPolityce.pl donosi, że Prawo i Sprawiedliwość planuje istotne zmiany w systemie wyborczym. Według informacji portalu braci Karnowskich, partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza przenieść niektóre rozwiązania z wyborów samorządowych na grunt parlamentarny. Jeśli w kolejnych wyborach obóz rządzący uzyska odpowiednio wysokie poparcie, PiS mógłby na dobre przystąpić do organizowania IV RP.

Według wPolityce.pl PiS rozważa podzielenie Polski na 100 okręgów wyborczych, w których byłoby do zdobycia od 3 do 5 mandatów i wprowadzenie mechanizmu podobnego do tego, który reguluje wyłanianie składów sejmików wojewódzkich.

Dlaczego wspomniany system byłby dla Prawa i Sprawiedliwości szczególnie atrakcyjny? Taki sposób głosowania mógłby de facto doprowadzić do powstania dwupartyjności na polskiej scenie politycznej i marginalizacji mniejszych ugrupowań. Mimo utrzymania 5-procentowego progu wyborczego, mniejsze ugrupowania nie miałyby tak dużego wpływu na władzę. Jak twierdzą anonimowi politycy z obozu rządzącego, nowe zasady byłyby szczególnie korzystne wobec podzielonej i słabej opozycji.

Istotnym elementem planu PiS jest również fakt, że podobne rozwiązania są już obecne w polskim systemie wyborczym. Dzięki temu rządzący nie zostaliby ponownie oskarżeni o próbę przeforsowania niekonstytucyjnych rozwiązań.

Obecnie magiczną barierą, którą Jarosław Kaczyński i jego partia szczególnie chcieliby przekroczyć jest 40 procent poparcia w nadchodzących wyborach. Umożliwiłoby ono PiS-owi wprowadzenie opisywanych wyżej zmian. Biorąc pod uwagę obecne sondaże, partia rządząca jest na dobrej drodze, by uzyskać taki wynik. Do sądnego głosowania pozostało jednak jeszcze sporo czasu – wybory parlamentarne odbędą się bowiem w 2019 roku, natomiast prezydenckie rok później. Dwa lata to w polityce jednak cała wieczność, a kampania wyborcza może znacząco wpłynąć na układ sił.

Źródło: natemat.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Jakiej ksywki dorobił się Schetyna? Uśmiejesz się! Zabawne przydomki polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również