UDOSTĘPNIJ

Mieszkańcy Tadżykistanu wypowiedzieli się w ogólnokrajowym referendum na temat wprowadzenia do konstytucji poprawki, która umożliwiałaby pełnienie funkcji prezydenta dożywotnio. Według wyników referendum za przyjęciem wspomnianej poprawki zagłosowało 94,5 % uczestników głosowania.

Przeciw było zaledwie 3,3 % Tadżyków (około 134 tysiące osób). Według danych tadżyckiego rządu, w referendum wzięło udział aż 92% spośród uprawnionych obywateli, tak więc oddać swój głos mogło 4,038 miliona mieszkańców Tadżykistanu.

W rezultacie do konstytucji wprowadzono ponad 40 poprawek. Nowe przepisy zabraniają finansowania miejscowych partii politycznych z funduszy pochodzących od zagranicznych organizacji. Wśród zmian znajdują się także: delegalizacja wszystkich zagranicznych partii politycznych oraz zmniejszenie minimalnego wieku osoby ubiegającej się o stanowisko prezydenta do 30 lat (red. wcześniej ustawowym minimum było osiągnięcie wieku 35 lat).

Prezydent Tadżyskistanu, Emomali Rahmon, rządzi krajem od 24 lat. W roku 1990 został wybrany jako poseł do Komitetu Centralnego Tadżyckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a w roku 1992, już w niepodległym Tadżykistanie, przejął obowiązki przewodniczącego Rady Najwyższej. W roku 1994 został wybrany prezydentem.

Józef Gawron, tvrain.ru

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSyria: Seria zamachów terrorystycznych. Nie żyje 121 osób
Następny artykułPoważny problem. Wadowice: Już nie ma pieniędzy na 500+. Wypłaty wstrzymane
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również