UDOSTĘPNIJ

W ubiegły poniedziałek do dymisji podała się japońska minister handlu i przemysłu Yuko Oguchi a w kilka godzin później rezygnację złożyła minister sprawiedliwości Midori Matsushima.

Pani Oguchi zarzuca się wykorzystywanie funduszy na działalność polityczną niezgodnie z prawem tj.wydanie blisko 120 tys. dolarów na drogie ubrania i perfumy. Na konferencji prasowej w związku z jej dymisją Pani Oguchi oświadczyła, że nie czuje się winna a jej wydatki były zgodne z prawem i podyktowane chęcią promocji jej wizerunku wśród wyborców. Mimo to zdecydowała, że rezygnuje ponieważ nie może pozwolić by japońska gospodarka przeżywająca obecnie recesję poniosła konsekwencje wstrząsu jaki wywołały te oskarżenia. Japońska minister przeprosiła także za to, że nie udało się jej zrealizować kluczowych założeń do jakich zobligował ją premier.

Z kolei minister Matsushima zrezygnowała z zajmowanego stanowiska po tym gdy opozycja zarzuciła jej naruszenie prawa wyborczego. Obydwie kobiety należą do rządzącej Partii Ludowo Demokratycznej Shinzo Aby.

Według politycznych komentatorów obie dymisje poważnie godzą w samego premiera Japonii Shinzo Abe, który starał się wprowadzić do rządu więcej kobiet. Sam Abe odnosząc się do całej sytuacji oświadczył, że w pełni ponosi odpowiedzialność za wyznaczenie Matsushimy i Oguchi na te stanowiska oraz, że w bardzo krótkim czasie obie panie zostaną zastąpione ludźmi kompetentnymi i bez żadnych podejrzeń.

źródło – bbc.com

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMusimy powtórzyć te wybory
Następny artykułSzef PKW podał się do dymisji
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również