UDOSTĘPNIJ

W opublikowanym przez CBOS sondażu PiS absolutnie deklasuje całą opozycję. Taki wynik daje partii rządzącej bardzo komfortową sytuację na półmetku rządzenia.

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 45-procentowe poparcie, co oznacza spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Co prawda, Platforma Obywatelska zanotowała wzrost poparcia o 1 punkt procentowy i ma w tej chwili poparcie na poziomie 17 procent niemniej jednak dystans pomiędzy głównymi partiami wynosi w tej chwili aż 28 punktów procentowych!

Bez zmian natomiast kształtuje się poparcie dla Kukiz’15. Podobnie jak w poprzednim badaniu ugrupowanie uzyskało 8 procent poparcia. Nieznacznie osłabiły się notowania Nowoczesnej. W sondażu CBOS wspomniane ugrupowanie uzyskało 5 proc. głosów, czyli o 1 punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu.

W badaniu CBOS pod progiem wyborczym znalazły się PSL i SLD. Ludowcy uzyskali 4 procent (wzrost o jeden punkt procentowy) a partia Włodzimierza Czarzastego 3 procent (również wzrost o jeden punkt procentowy). Bez zmian pozostały notowania partii Razem która może liczyć na 2 procent poparcia. Wolność natomiast zanotowała spadek o jeden punkt procentowy. Zgodnie z popularnym żartem, ich poparcie wynosi w tej chwili 1 procent.

Aż 13 procent badanych nie wie, na kogo oddałoby głos w najbliższych wyborach.

Wyniki są druzgocące dla partii opozycyjnych. Prosta matematyka pokazuje, że nawet wielka koalicja (PO+N+PSL+SLD) może liczyć najwyżej na wynik w okolicach 29 procent.

Większość konstytucyjna w rękach Kaczyńskiego

W przypadku, gdyby takie wyniki przeliczyć na mandaty sejmowe, prawdopodobny wynik kształtowałby się następująco:
PiS- 277 mandatów, PO- 104 mandaty, Kukiz’15-49, .N- 30 mandatów.

Przy takim rozłożeniu mandatów PiS wspólnie z Kukiz’15 miałyby razem 326 głosów, czyli aż o 19 więcej niż potrzeba do zmiany Konstytucji!

Pomimo tylu afer i problemów wizerunkowych poparcie dla partii rządzącej dalej utrzymuje się w sondażach CBOS na poziomie dużo powyżej 45%. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest fakt, że Centrum Badania Opinii Społecznej jest finansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Twitter

Źródło: CBOS

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Wiedziałeś, że oni też nie mają matury?!

 

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również