UDOSTĘPNIJ

Specjaliści z Akademii Medycznej w Warszawie przedstawili wyniki badań, nikt się tego nie spodziewał.

Na reakcje alergiczne jest wiele specyfików, jednak podobno starą, sprawdzoną metodą od dawien dawna jest przyjmowanie wapna. Wapno to produkt, po który najczęściej sięgamy podczas pierwszego starcia z alergią, zwłaszcza, że wielu lekarzy z różnych zakątków Europy poleca stosowanie tej metody. Zalecają oni pić rozpuszczone w wodzie wapno jako pierwszą pomoc przy objawach alergii.

Badania naukowców z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem dr hab. n.med. Wojciecha Feleszko ujawniły, że działanie wapna można porównać do skuteczności placebo.

Badania przeprowadzono na dorosłych pacjentach którzy chorują na zdiagnozowane alergiczne zapalenie nosa oraz astmę. Choroby zostały potwierdzone testami skórnymi, które wykazały silną reakcję na alergen w postaci zaczerwieniania, świądu skóry oraz obrzęku. Następnie pacjentów poddano 3-dniowej kuracji. Część osób otrzymała wapno, a część placebo.

Jakie były wyniki badania? Okazało się, że skuteczność w obu przypadkach jest porównywalna. Wyniki nowych badań nie pokrywają się z poprzednimi, robionymi w latach 80. i 90., które wykazywały, że preparaty wapnia miały wyższą skuteczność.

Skąd taka różnica w wynikach badań? Nie można tego zrzucić ani na inny wymiar dawkowania ani na inny preparat. Trzeba więc w tym upatrywać innej przyczyny, o czym wspomina dr Feleszko.

 – Badanie było finansowane samodzielnie (Uniwersytet Medyczny w Warszawie), a autorzy nie mają konfliktu interesów ani konkurencyjnych interesów finansowych w odniesieniu do przedmiotu badań”. Z drugiej strony: brakuje też danych dotyczących ewentualnych nieprawidłowości w poprzednich badaniach. Zarazem: od początku wątpliwości budził fakt, że niejednokrotnie wyniki nie były powtarzalne, a wtedy trudno o naukowe wiążące wnioski – mówi dr Wojciech Feleszko.

Przyjmowanie wapna oprócz tego, że nie daje nam żadnych korzyści, to może mieć nawet zły wpływ na nasze zdrowie. Osoba, która cierpi na alergię i przyjmuje wapno, znacznie osłabia działanie innych leków. Pozostałe lekarstwa będą się gorzej wchłaniać, co potwierdzają badania polskich naukowców a także badania przeprowadzone  w ubiegłym wieku.

Stosowanie wapna bez konsultacji z lekarzem może być niekorzystne, ponieważ silnie osłabia działanie lekarstw przepisanych przez specjalistę. Natomiast przedawkowanie wapnia prowadzi do problemów z wchłanianiem cynku i żelaza oraz innych dolegliwości t.j: zaparcia, nudności i zaburzenia łaknienia.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również