UDOSTĘPNIJ

96-letnia Polka nazywana jest Strażniczką Mogił. Przez lata opiekowała się cmentarzem, na którym pochowane są ofiary UPA. Dziś jest już w bardzo podeszłym wieku, ale pamięta o Polsce i prosi rodaków o odwiedziny. 

Anastazja Jankowska pochodzi z Wolicy. Nigdy nie wyparła się z Polski i ryzykowała życiem opiekując się cmentarzem, na którym pochowała męża i 43 inne ofiary UPA.

– Ja zostałam jedyną Polka. Ja się tego nie wstydzę i nie boję. Niektórzy Polacy się poodrzekali i poszli na Ukraińców. Ja nie idę, ja się nie boję. Kim się urodziłam, tym będę umierać – mówi Jankowska, która jedyna przeżyła rzeź Polaków urządzoną przez UPA.

Polka prosi rodaków o odwiedziny, ponieważ czuje się bardzo samotna (wieś Wolica już nie istnieje, dziś: miejscowość Urmań, z Brzeżan trzeba zjechać na Pomorzany). Poniżej można również wpłacać datki na pomoc 96-letniej kobiecie.

W tytule darowizny: Pani Anastazja Jankowska z Wolicy

Fundacja Studio Wschód

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPetru: Gdy wygramy wybory, Nowoczesna rozliczy PiS
Następny artykułLechowi Wałęsie odebrano ochronę BOR. „Ile złej woli jest w tych ludziach”
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również