UDOSTĘPNIJ

Syryjczycy mieszkający w Polsce opowiedzieli o życiu w naszym kraju. Ściągnięci do Polski przez fundację Estera są jednymi z nielicznych, którzy nie wyjechali do Niemiec. Twierdzą, że w naszym kraju żyje im się bardzo dobrze i chcą dalej poznawać naszą kulturę oraz język. 

Gazeta Wyborcza przeprowadziła wywiad z Syryjczykami mieszkającymi w Polsce, którzy trafili do naszego kraju przez fundację Estera. Są chrześcijańskimi uchodźcami i prowadzą bar z kuchnią arabską. W Gdańsku żyją od roku. Oprócz nich, tylko 5 rodzin nie zdecydowało się na emigrację do Niemiec.

– Dlaczego nie chcemy wyjechać do Niemiec? Chcemy zostać w Gdańsku, bo tu czujemy się bezpiecznie. Tak, bezpiecznie. Nie chcemy zaczynać wszystkiego od nowa, tu mamy fajną pracę, mieszkanie, poznaliśmy już miasto – mówią bracia Feras i Fadi.

– Nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś nas zaczepił na ulicy, wyzywał czy gorzej. Raz w barze, gdy powiedziałem, że jestem z Syrii, ktoś krzyknął „Allah Akbar”. 

Syryjczycy przekonują, że część Polaków nie wie, że ich ojczyzna to nie tylko kraj muzułmanów oraz tego, że islam ma wiele odłamów. Jedyny problem z jakim się spotkali, to pijany mężczyzna, który wybił szybę w lokalu, w którym pracują. Jednakże, nie podczas ich obecności w knajpie.

Sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy od razu ich polubili. W ciągu roku dobrze nauczyli się języka polskiego, większość wywiadu mówili po polsku czasem wspomagając się słownikiem. Co ciekawe, wcześniej nie mieli zielonego pojęcia o Polsce. W naszym kraju nauczyli się również takich czynności jak… mycie okien czy pranie. W Syrii jest to bowiem domena kobiet. Uchodźcy nie zamierzają opuszczać Polski i chcą dalej się kształcić oraz poznawać naszą kulturę.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRocznica bitwy warszawskiej? Nie obyło się bez Smoleńska
Następny artykułHomoseksualny bohater doczekał się własnego serialu
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również