UDOSTĘPNIJ

Stora Enso jest jednym z największych producentów papieru, kartonu i opakowań. Szwedzko-fiński koncern ma też swój polski oddział. Firma planowała potężne inwestycje w swojej ostrołęckiej fabryce. Wygląda jednak na to, że – przynajmniej na razie – do nich nie dojdzie.

Firma Stora Enso powstała w wyniku fuzji z 1998 roku. Połączyły się bodaj najstarsza spółka typu z o.o. (założona w 1288 roku szwedzka Stora) i istniejące jeszcze od XIX wieku fińskie przedsiębiorstwo Enso.

Firma produkuje papier i produkty papierowe i tekturowe. Jest międzynarodowym gigantem. W Polsce ostrołęcka fabryka Stora Enso produkuje obecnie 700-800 tys. ton produktów papierowych rocznie.

Spółka jeszcze w zeszłym roku zapowiadała milionowe inwestycje w Ostrołęce. Fabryka miała mieć zwiększone możliwości produkcyjne o nawet pół miliona ton. Planowano przeznaczyć na ten cel 300-400 mln euro (ok. 1,5 mld zł). Teraz już wiemy, że na razie ta inwestycja nie dojdzie do skutku. W lakonicznym uzasadnieniu firma Stora Enso stwierdza, że brak jest sprzyjających warunków rynkowych i geopolitycznych.

Koncern chciał także wdrożyć inwestycję związaną z ograniczeniem emisji przykrych zapachów. Nie wiadomo, czy z tej inwestycji także się wycofano. Dotychczas przeznaczono na studium wykonalności tej inwestycji 4 mln euro. Firma wycofuje się także z wartej 700-800 mln euro inwestycji w Chinach. Stora Enso planowała budować tam zakłady produkcyjne.

W Polsce firma znana jest przede wszystkim z tego, że produkuje puszki, do których zbierane są datki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ostatni finał przekazała fundacji 160 tys. takich puszek.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również