UDOSTĘPNIJ

Kiedy zadać na ulicy w Polsce pytanie, kto jest liderem opozycji, spodziewać można się trzech odpowiedzi. Grzegorz Schetyna, Mateusz Kijowski i Ryszard Petru – te trzy nazwiska byłyby z pewnością najbardziej spodziewanymi opcjami. Okazuje się jednak, że Polacy myślą całkiem inaczej.

Być może to afery, jakie ostatnio rozpętały się wokół Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru sprawiły, że tak stracili na popularności wśród Polaków. Zarówno jeden jak i drugi nie przodował w sondażu dotyczącym osób uważanych za liderów opozycji.

13% ankietowanych odpowiedziało, że ich zdaniem to Petru jest liderem opozycji. Z kolei 12% wybrało takim Grzegorza Schetynę. Słabo w zestawieniu wypadł Mateusz Kijowski, który może liczyć tylko na 1% ankietowanych. Co ciekawe, największa była grupa, która stwierdziła, że nie jest w stanie wskazać lidera – 30% badanych.

Jak widać, wyniki wykazały, że to wcale nie lansowane przez media na liderów opozycji sylwetki są brane przez Polaków za faktycznych przywódców. Status ten, według wyborców, należy do… Pawła Kukiza. Lider Kukiz’15 cieszy się 24% poparcia w sondażu dotyczącym lidera opozycji.

Politolog z UW, Jarosław Flis, jest zdania, że wcale nie musi być tylko jeden lider opozycji. Flis przypomina okres rządów PiS sprzed 10 lat. Wtedy to PO razem z PSL walczyło z rządem Kaczyńskiego.

 – Obecna koalicja rządząca to praktycznie jedna partia, ale czy ideałem byłaby jedna siła w opozycji? W wyborach 2007 r. PiS został pokonany przez dwa ugrupowania: PO i PSL. Nie jest więc wcale oczywiste, że opozycja potrzebuje jednego lidera – komentuje politolog.

Warto dodać, że podczas ankiety przeprowadzano także jeszcze jedno badanie. To dotyczyło wskazania jednej osoby spośród opozycji, która byłaby najlepszym rywalem dla Jarosława Kaczyńskiego. Aż 30% Polaków stwierdziło, że w istocie… Jarosław Kaczyński w opozycji nie ma godnych siebie rywali.

pt

20 KOMENTARZY

 1. Nie dziwię się ludziom, Kukiz jako jedyny jest względnie normalny oraz robi to co opozycja robić powinna czyli wytyka błędne decyzje i wspiera słuszne. A ci wszyscy co drą mordy w sejmie nazywający się totalną opozycją będą negować wszystko, nie ważne czy będzie dobre czy nie jeśli wyjdzie od nielubianej partii i grają na odzyskanie koryta.

  • A ty znowu o korycie? Szafernaker (czy jak mu tam) jeszcze nie zmienił płyty? Bo na razie to koryto oblazło inne stado świń. Liczne, jak nigdy przedtem…

   • Co do tego się zgodzę, PiS to taka sama zaraza jak PO, ale o co innego chodzi kodziarzom jak nie o powrót do władzy? Bo na pewno nie o demokracje. PiS ma niektóre pomysły dobre, niektóre złe ale znaczna część tych dobrych jest nieudolnie wykonana i wiele rzeczy mogło by być poprawione. Jak by popatrzeć na naszą scene polityczną nie ma żadnej sensownej alternatywy niestety, Korwin się nie przebije, Kukiz jest jedną wielką niewiadomą i nie wiadomo jakie kierunek obierze po ewentualnym objęciu władzy a obecna opozycja to wszyscy wiemy co i jak.

  • Opozycja ma stać po stronie obywateli, a nie po stronie finansjery więc gołym okiem widać kto może śmiało nazywać się opozycjonistą. Nawet ankiet nie trzeba przeprowadzać.

 2. Ciężko jest być liderem czegoś, czego nie ma. Obecna opozycja zachowuje się dokładnie tak samo jak PiS za rządów PO, to znaczy robią wszystko żeby obecny rząd nie miał alternatywy. Dlatego o zmianie władzy zdecyduje to jak szybko PiS znudzi się wyborcom, a nie to czy będzie lepszy wybór.

 3. Naród to jednak głupi, pozbawiony rozsądku…Kukiz wprowadzi narodowców do sejmu a oni mu potem „podziękują” i przejmą władzę. Ten alkoholik jest zgubą gorszą niż PiS i PO razem wzięte.

  • Narodowcy są o wiele lepsi niż lewactwo, lewactwo zawsze ma naród gdzieś i jedyne do czego im jesteśmy potrzebni to do tego by utrzymać władzę i wpływy. Narodowcy zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro kraju i narodu i to nie pasuje lewakom którym marzy się NWO.

   • Hahaha, stary, spróbuj jakiegoś standupu albo zacznij wysyłać żarty do gazet, zarobisz na tym. Dawno się tak nie uśmiałem ;)

    • Nie, no patrząc na lewaków pokroju Hitlera czy Stalina (tak, tak – Hitler nie był prawicowcem) to masz rację. Prawica jest gorsza od lewaków. Ma mniej krwi na rękach. Powiedzieć, że Hitler był prawicowcem to prawie tak samo, jak powiedzieć iż PETRU jest mądrym, inteligentnym i przystojnym bankowcem. A w narodowcach nie pasuje mi ich uwielbienie…KOŚCIOŁA. W tej kwestii Kaczysław to małe piwo…

 4. Kukiz? A gdzie te badania były prowadzone? W gimnazjum im. Misia Uszatka? Kukiz to nadęty pajac i tyle. Krzykacz i nic więcej. Co powie Pis to on robi, sporadycznie tylko vetuje.

  • Kolego, zdziwiłbyś się. PiS – PO samo DNO. Nowoczesna to Po BiS, do tego bezprogramowe g*wno skręcające mocno w lewą stronę. PSL przycichło, ale za rządy z PO nie ma się co dziwić, że siedzą cicho i liczą na „zapomnienie ich win”. Rycząca opozycja przegra wszystko. Konstruktywnej opozycji jest bardzo mało, do tego „wolne” media działają jak ministerstwo propagandy Trzeciej Rzeszy. Tyle, że o Ruchu KUKIZ15 jakoś cicho w kontekście afer, apanaży, stanowisk, przekrętów czy nawet (mini)skandali. Dziwne, nieprawdaż? Jedyni w SEJMIE. Jedyni, którzy robią WIĘCEJ niż od nich oczekiwano (po ogłoszeniu wyników wyborów). I mam nadzieję, że kolejny rząd będą przynajmniej współtworzyli (oby nie z PiSem, Po czy Nowoczesną). MIŁEGO DNIA :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ