UDOSTĘPNIJ

To śmiało można nazwać śmiertelnym ciosem wymierzonym opozycji, która od początku objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość walczy z obozem władzy o sądy. Dzisiaj formacja Kaczyńskiego może cieszyć się zwycięstwem.

Jak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, przepisy dotyczące wyboru I prezesa Sądu Najwyższego są częściowo niezgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że jest nim od 2014 roku prof. Małgorzata Gersdrof. Bez jakiegokolwiek rozpoznania Trybunał postanowił o uznanie wszystkiego co do tej pory zrobiła aktualna prezes SN za nieaktualne. Orzeczenie w tej sprawie wydała prezes TK Julia Przyłębska, stojąca na czele pięcioosobowego składu rozpatrującego wniosek grupy parlamentarzystów PiS.

Wnioskował o to PiS

O stwierdzenie tej zgodności z ustawa z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN, wystąpiła grupa parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości. To na jego podstawie wybiera się kandydatów.

Według posłów to zagadnienie powinno być regulowane ustawą a nie regulaminem. Wnioskodawcy chcieli też, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niebyłe i nieskuteczne czynności dokonywane do tej pory przez prof. Małgorzatę Gersdorf.

Fot. Twitter/Krzystof Kossowski

Źródło: wiadomości.gazeta.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również