UDOSTĘPNIJ

Przeprowadzona w Berlinie sonda uliczna dała szokujące wyniki. Okazało się, że wiedza Niemców o Powstaniu Warszawskim jest po prostu żenująca. Przeciętny człowiek mieszkający za Odrą nie wie niczego o wydarzeniu, które pochłonęło życie tysięcy osób.

Przechodniów spacerujących po berlińskim bulwarze, dziennikarze Faktu zapytali o to, z czym kojarzy im się data 1 sierpnia 1944 roku. O dziwo, nawet jeśli wiedzą o Powstaniu Warszawskim jako wydarzeniu historycznym, to nie mają pojęcia o niczym poza tym, że działo się ono w czasie II wojny światowej.

To na pewno wydarzyło się wiele lat temu – powiedział respondent.

Jedna z osób odpowiedziała także, że 1 sierpnia 1944 roku to data ataku Niemiec na Polskę. Z kolei inny ankietowany popełnił popularny błąd i pomylił Powstanie Warszawskie z Powstaniem w Warszawskim Getcie.

Na promocję historii Polski i wiedzy o jej wkładzie w zażegnanie nieszczęścia, jakim była II wojna światowa kładzie się ogromny nacisk. Powstanie było wielką tragedią zarówno dla Warszawy jako miasta, jak i jej ludności. Walki były bardzo brutalne i prowadzone na małym dystansie. O horrorach wojen należy pamiętać, szczególnie w czasie pokoju.

ZOBACZ TAKŻE

źródło: fakt.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również