UDOSTĘPNIJ
fot. youtube / wikimedia

Wielka sensacja ma miejsce aktualnie na Litwie. Formacja Związek Chłopów i Zielonych jednego z najbogatszych ludzi w kraju wygrała tam właśnie wybory parlamentarne zdobywając niemal połowę mandatów.

Związek Chłopów i Zielonych w poprzedniej kadencji litewskiego Sejmu miał jedynie jeden mandat, teraz jednak zdobyła ich aż 54 na 141 możliwych. Zwycięstwo formacji jednego z najbogatszych Litwinów, Ramunasa Karbauskisa, nie przewidywały żadne sondaże, w których do samego końca prowadzili socjaldemokraci.

Formacja Karbuaskisa jest oskarżana o prorosyjską działalność, głównie za sprawą samego lidera, który w przeszłości nie ukrywał swoich sympatii do Kremla i niechęci do NATO oraz Unii Europejskiej. Przez lata również prowadził ogromne interesy z Rosją. Mimo tego, że ostatnio odciął się od swoich dawnych poglądów to nadal jest o nie podejrzewany.

Związek Chłopów i Zielonych najprawdopodobniej utworzy rząd centroprawicowy ze Związkiem Ojczyzny, który uzyskał 31 mandatów albo z dotychczas rządzącymi socjaldemokratami (17 mandatów) przy wsparciu jednej z mniejszych formacji.

Wiadomo natomiast, że rząd stworzony przez Związek Chłopów i Zielonych nie będzie współpracował z Akcja Wyborczą Polaków na Litwie (8 mandatów).

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło wp

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również