UDOSTĘPNIJ

Sejm rozpatrzy dziś ustawę zaproponowaną przez Twój Ruch. Zapewnia ona partnerom rożne przywileje m.in. podatkowe, nakłada również obowiązek wzajemnej troski. Akt nie reguluje kwestii adopcji dzieci.

To już trzecie podejście. Wcześniej próbowano w lipcu 2012 roku oraz w styczniu 2013 roku. Wszystkie projekty Sejm odrzucił, głosami PSL, części posłów PO, PiS oraz SP. Ówczesny premier Donald Tusk wstrzymał się od głosu nad projektami lewicy, poparł zaś ten wniesiony przez posła PO Artura Dunina.

Wielu przeciwników podkreśla, że ustawa o związkach partnerskich narusza art. 18 konstytucji, który mówi, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej”.

Tymczasem, według opinii dr. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z UW, to właśnie brak regulacji praw osób homoseksualnych do zawarcia prawnie uregulowanego związku narusza gwarantowane przez konstytucję godność człowieka, zakaz dyskryminacji oraz swobodę kształtowania swojego życia rodzinnego.

Projekt Twojego Ruchu zapewnia między innymi prawo do otrzymywania informacji i decydowania o sobie nawzajem w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, prawo do pochówku zmarłego partnera, prawo do najmu lokalu po śmierci partnera, wspólne rozliczanie podatku, wspólnotę majątkową, prawo do świadczeń socjalnych po zmarłym, zwolnienie z podatku od spadku i darowizny. Daje możliwość dochodzenia alimentów po rozstaniu.

źródło: wyborcza.pl

5 KOMENTARZY

  1. No i dobrze, zero dodatkowych przywilejów, a może przestaną wyłazić i robić te całe parady.
    Nie rozumiecie, że lepiej dać normalnym homoseksualistom instytucję związku partnerskiego, bo tym samym zabiera się wodę na młyn pedalskiego lobby?

  2. Projekt (na szczęście) nie wprowadza żadnych radykalnych zmian, tylko ułatwi im funkcjonowanie (np. otrzymywanie informacji o stanie zdrowotnym).
    Dopóki projekt nie poruszy m.in. tematu adopcji, to jak najbardziej go akceptuję – po co utrudniać życie ludziom, którzy (tak jak np. ja, heteroseksualny mężczyzna) chcą wieść spokojne, szczęśliwe życie u boku ukochanego/ukochanej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ