UDOSTĘPNIJ

Samolot z ukraińską pilotką Nadią Sawczenko wylądował dziś na lotnisku w podkijowskim Boryspolu. Ukrainka chłodno przywitała zgromadzony tam tłum dziennikarzy, polityków oraz zwykłych obywateli. Pierwsze słowa Sawczenko po powrocie do kraju brzmiały: „Gdzie byliście wcześniej?”.

Chociaż tej informacji nie potwierdził oficjalnie Kreml, to jest prawie pewne, iż Nadija Sawczenko została wymieniona za dwóch rosyjskich szpiegów pojmanych przez ukraińskie wojsko – Jewgienija Jerofiejewa i Alieksandra Alieksandrowa. Rosjanie zostali ułaskawieni przez prezydenta Ukrainy i zostali przetransportowani do Moskwy.

Reakcją na powyższe zdarzenie był dekret podpisany przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, który uniewinnił Nadię Sawczenko (red. była skazana na 22 lata pobytu w kolonii karnej). Przed południem opuściła ona areszt i z lotniska w Rostowie nad Donem wyleciała na Ukrainę.

Na lotnisku Sawczenko została powitana przez tłum dziennikarzy, polityków (na czele z liderką partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) – Julią Tymoszenko) oraz zwykłych obywateli. Pierwsze słowa Sawczenko po dwuletniej nieobecności w kraju brzmiały: „Gdzie byliście wcześniej?” . Wypowiedź była odniesieniem do obietnic ukraińskich polityków, którzy już od samego początku jej procesu prześcigali się w obietnicach o wsparciu i wynegocjowaniu możliwości powrotu do ojczyzny, niestety poprzestając tylko na słowach.

Już w Kijowie Sawczenko została przyjęta przez prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenkę. Prezydent zwrócił się z podziękowaniami do przywódców „pro ukraińskiej koalicji na świecie” – Angeli Merkel, Francoisa Hollanda, Baracka Obamy oraz przywódców krajów Unii Europejskiej. Sawczenko została nagrodzona orderem Złotej Gwiady Bohatera Ukrainy. „Krym i Donbas wrócą pod kontrolę Ukrainy, tak jak na Ukrainę wróciła sądzona w Rosji nasza deputowana Nadija Sawczenko” – stwierdził Poroszenko.

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/world/510077

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSchetyna uderzył dziennikarza na marszu KOD? Prokuratura wszczęła śledztwo (video)
Następny artykuł„GF”: Tygodnik WPROST ratował Amber Gold przed upadkiem
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również