UDOSTĘPNIJ

Gen.Kiszczak usłyszał prawomocny wyrok. Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał go na 2 lata pozbawienia wolności, jednakże w zawieszeniu.

Generał odpowiedział za „udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który miał przygotować stan wojenny. Generał odwoływał się od decyzji sądu I instancji, aczkolwiek bezskutecznie. Według SA w I instancji nie doszło do naruszenia prawa oskarżonego do obronu i nie nastąpiło przedawnienie karalności.

Wyrok jest prawomocny, a obrońcy generała nie mogą już złożyć kasacji do Sądu Najwyższego. Jedynymi organami, które mogłyby wnieść o kasację są Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny lub minister sprawiedliwości. Na to się jednak nie zanosi.

Sąd w Warszawie stwierdził, że stan wojenny był nielegalny i na długo zatrzymał procesy demokratyzacji. Według SA generał nie działał w stanie wyższej konieczności, ponieważ nie udało się ustalić, czy istniało realne zagrożenie interwencji wojsk Związku Radzieckiego.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: onet.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułProf. Jan Duda: Bóg wskazał na naszego syna, to powołanie
Następny artykułMaszerują chłopcy (wy)malowani
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również