UDOSTĘPNIJ
fot. wikipedia

Jak donosi „Rzeczpospolita”, według nowych zasad rozliczeń podatku VAT, każda firma, która pozwala swoim pracownikom na używanie firmowego sprzętu w celach prywatnych będzie musiała odprowadzić od tego podatek. 

Chodzi o przepisy „o stosowaniu wstępnej proporcji” obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku, według których każde użycie firmowego sprzętu musi zostać opodatkowane.

 – Minister nie ma wątpliwości, że firma, która pozwala pracownikom używać służbowego sprzętu, np. kserokopiarki albo komputera, do celów osobistych, powinna każdorazowo zapłacić od tych czynności VAT  – wyjaśnia Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii doradztwa podatkowego.

Jak dodaje Rudzka, wyegzekwowanie podatku od użycia firmowego sprzętu w celach prywatnych wydaje się nierealne, ponieważ nie wiadomo jak ma być wyliczona wartość takiej czynności.

 – Pracodawca musiałby ewidencjonować działania pracowników. Tym bardziej że fiskus chce, aby opodatkowane było każdorazowe użycie – powiedziała Rudzka w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Podobnego zdania jest doradca podatkowy i partner GWW, Zdzisław Modzelewski.

 – Ten obowiązek w podanych w broszurze przykładach jest praktycznie niewykonalny, nie sposób bowiem w żaden racjonalny sposób obliczyć podstawy opodatkowania. Ile kosztowało pracodawcę np. półgodzinne przeglądanie prywatnych portali internetowych na służbowym laptopie? – przekonuje Modzelewski.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMultikulti po Polsku
Następny artykułWinnicki: Będziemy składać apelacje. Polityk zachowa mandat poselski
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również