UDOSTĘPNIJ
fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia chce by elektroniczne papierosy traktować tak jak wyroby tytoniowe. Projekt nowelizacji ustawy zakłada m.in. zakaz palenia e-wyrobów w miejscach publicznych, zakaz sprzedaży nieletnim oraz zakaz ich reklamowania w radiu i telewizji. 

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który zakłada m.in. traktowanie e-papierosów tak jak wszystkich wyrobów tytoniowych.

Po wejściu nowelizacji w życie zabronione byłoby palenie elektronicznych papierosów we wszystkich miejscach, w których zabronione jest palenie tytoniu. Obowiązywałby także zakaz sprzedaży e-wyrobów osobom niepełnoletnim oraz reklamowania ich w radiu, telewizji i na plakatach wielkoformatowych. Podobną nowelizację w 2013 roku zaproponowało ugrupowanie Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska, która chciała zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych z uwagi na coraz większą popularność e-wyrobów wśród młodzieży.

Propozycja resortu zdrowia zakłada również zakaz sprzedaży papierosów smakowych tj. mentolowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia to nowelizacja ustawy będzie obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku.

Z kolei jak informowaliśmy wcześniej (tutaj), Ministerstwo Finansów przygotowuje się do nałożenia na e-wyroby specjalnego podatku na wzór akcyzy na wyroby tytoniowe.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również