UDOSTĘPNIJ
fot. flickr / wikimedia / I, Ondřej Žváček

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, Polska stała się aktualnie najbardziej atrakcyjnym krajem, do którego emigrują Ukraińcy. Korzyści – jak przekonują eksperci – są obustronne. Nasza gospodarka zyskuje a rynku pojawia się więcej pracowników do wyboru dla pracodawców. 

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Ukraińcy złożyli ponad 100 tysięcy wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. Jest to o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Większość z nich tj. 87% dostaje odpowiedzi pozytywne.

Fakt ten cieszy najbardziej pracodawców, którzy przekonują, że Ukraińcy wypełniają lukę powstałą po Polakach, którzy w ostatnich latach wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów zachodniej Unii Europejskiej.

 –  Bez Ukraińców w gospodarce byłaby absolutna katastrofa. Mamy deficyt dwóch sił roboczych: pierwsza to nisko płatna i niewykwalifikowana praca, druga to średni personel techniczny. Imigranci z Ukrainy znacząco tę lukę wypełniają – przekonuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z kolei jak przekonuje Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych, zmiany demograficzne w Polsce idą w takim kierunku, że imigracja jawi się jedynym sposobem, aby w przez najbliższe 20 lat utrzymać wielkość zatrudnienia na aktualnym poziomie.

Na dzień dzisiejszy, według oficjalnych szacunków w Polsce przebywa i pracuje ok. 600 tysięcy Ukraińców. Natomiast według nieoficjalnych danych jest ich o blisko 300 tysięcy więcej.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: rzeczpospolita

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułEA zablokowało dostęp do gier na terenie całego kraju
Następny artykułNajpopularniejsze hasło wyszukiwane w internecie? Jezus zdeklasowany
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również