UDOSTĘPNIJ
Fot. Wikipedia.pl

Włosi postanowili uhonorować rotmistrz Witolda Pileckiego. Jego imieniem nazwany zostanie park we włoskim Vicoli. Nigdy wcześniej żaden obiekt publiczny za granicą Polski nie był nazywany imieniem legendarnego polskiego rotmistrza – czytamy na łamach gazety „Nasz Dziennik”.

Włosi uznają Pileckiego za bohatera II wojny światowej oraz męczennika prześladowanego przez komunistów. Wiedzę o jego heroizmie czerpią z książki „Ochotnicy”, która wyszła spod pióra jednego z włoskich historyków.

Idea odznaczenia w ten sposób męczennika walki o wolność wspierana była przez polską Ambasadę we Włoszech. Każdą akcję, która promuje wiedzę na temat dzielności Pileckiego i tego, że jako jedyny na świecie zdecydował się dobrowolnie na inwigilację obozu zagłady w Oświęcimiu aprobuje jego córka, Zofia Pilecka.

Inicjatywę bardzo pozytywnie odebrała większość internautów. Jednocześnie narzekają, że w polskich szkołach na lekcjach historii nie naucza się o żołnierzach wyklętych, a wiedzę o bohaterach można zdobyć tylko dzięki internetowi. Na lekcjach historii ani słowa o nim nie słyszałem, dopiero w internecie. Wielu Polaków nie wie kim był, bo nie ma się skąd dowiedzieć – napisał jeden z internautów.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również