UDOSTĘPNIJ

Przetarg na 50 lekkich robotów zwiadowczych o kryptonimie „Tarantula” dla Wojska Polskiego wygrała firma Reago Group, która do tej pory zajmowała się szkoleniami medycznym i ratowniczymi dla wojska.

Przetarg opiewa na sumę 15 milionów złotych i zakłada dostarczenie 50 zestawów wraz z serwisem i szkoleniem. Roboty mają być dostarczone w latach 2015-2018. Tarantule mają być lekkimi robotami zwiadowczymi, nieprzenoszącymi uzbrojenia o wadze do 20kg, używanymi przez plutony rozpoznania. Zasilanie elektryczne ma zapewnić 6 godzin pracy, włączając w to 2 godziny jazdy. Konstrukcja pojazdu ma być modułowa, umożliwiać zainstalowanie nocnych lub dziennych przyrządów obserwacyjnych a także manipulatora i termowizora. Tarantule wyposażone będą  w mikrofon kierunkowy, mają również umożliwić rozpoznania postaci człowieka z ponad 500m.

W przetargu wzięło udział kilkanaście firm, spośród nich MON wybrał Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz spółkę Reago Group reprezentującą izraelską firmę Robo-Team. Wynik przetargu jest o tyle zaskakujący że PIAP jest polską firmą, która od lat produkuje roboty, a ich produkty wykorzystywane są w wielu armiach świata.
Dyrektor PIAP twierdzi, że zmiany, które wprowadził MON do przetargu, faworyzowały zagranicznego dostawcę. Wprowadzone zmiany dopuszczały między innymi konstrukcje zbudowane w systemie calowym, a także konstrukcje, w których zakres ruchu ramienia robota wynosi 180 stopni, zamiast wcześniejszych 360.

Ostatecznie o wyniku przetargu zadecydowała cena, a nie kwestie techniczne, ponieważ tu przewagę miał PIAP. Cena zaoferowana przez zagranicznego dostawcę była o około 1,7 mln niższa od oferty polskiej.

JO

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
ŹRÓDŁOwp.pl
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułOdkryto nowy gatunek człowieka
Następny artykułImigranci kolonizujący Europę pomogą wejść do Sejmu zawodowym Polakom
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również