UDOSTĘPNIJ
fot. kamienskie.info

W ubiegły piątek polscy parlamentarzyści pochylili się nad nowelizacją kodeksu wyborczego, wedle której zostaną wprowadzone przezroczyste urny, prace komisji będą nagrywane oraz zmieni się klasyfikacja głosów nieważnych. Projekt nowelizacji złożył prezydent Komorowski po kontrowersjach związanych z ostatnimi wyborami samorządowymi.

Głównymi zmianami jakie wprowadzili posłowie są m.in. dziewięcioletnia kadencja sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, nagrywanie prac komisji obwodowych przez mężów zaufania, które później będą mogły służyć jako dowód (nie będzie można ich jednak upubliczniać); przyzwolenie na głosowanie na nie polskich statkach morskich, które pływają jednak pod polską banderą i z polskim kapitanem. Nowy kodeks wyborczy przywraca także klasyfikację głosów nieważnych.

Sejm odrzucił także większość poprawek zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość tj. karty do głosowania opatrzone hologramem, przechowywanie dokumentów wyborczych przez min. 5 lat czy obowiązek wkładania wypełnionej karty do głosowania do koperty przed wrzuceniem jej do przezroczystej urny.

Założenia znowelizowanego kodeksu wyborczego będą wdrażane w życie najwcześniej w lipcu 2016 roku m.in z uwagi na potrzebę przeprowadzenia przetargów na przezroczyste urny.

bh, źródło: interia.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWyproszono studentkę z nagrania Wojewódzkiego z Komorowskim?
Następny artykułKomorowski dzwoni do Polaków. Może zadzwonić też do Ciebie
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również