UDOSTĘPNIJ

10 procent pracujących Polaków zarabia nie więcej niż pensję minimalną. Jedynie 20 procent z nas może pochwalić się pensją powyżej 3550 złotych netto. Więcej niż 19 000 złotych zarabia co miesiąc tylko 16 tysięcy ludzi w Polsce! 

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w listopadzie 4004 zł brutto, czyli około 2800 złotych netto. Aż 2/3 obywateli zarabia mniej!

Przeciętne wynagrodzenie służy do obliczania np. należnych składek do ZUS, które muszą płacić osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Gdy rośnie, automatycznie wzrastają składki.

Na podstawie danych GUS portal Bankier.pl opracował tabelkę zarobków Polaków:

Poniżej 1181 zł ok. 800 tys. osób 10%

Poniżej 1423 zł ok. 1,44 mln 18%

Poniżej 2776 zł ok. 5,2 mln osób 66%

Poniżej 3549 zł ok. 6,4 mln osób 80,5%

Ponad 3549 zł netto miesięcznie zarabia tylko 19,5% pracujących

Ponad 7000 zł ok. 270 tys. osób 3,47%

Ponad 14000 zł ok. 48 tys. osób 0,06%

Ponad 19000 zł ok. 16 tys. osób 0,02%

Dane dotyczą 8 milionów osób zatrudnionych w gospodarce narodowej, czyli sektorze przedsiębiorstw oraz sektorze publicznym.

Z danych wynika, że Polacy zarabiają bardzo mało. Średnie wynagrodzenie zawyżają osoby o bardzo wysokich zarobkach, których jest w Polsce niewiele. Osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy, zwykle nie otrzymują pensji wyższej niż 2000 zł brutto.

źródło: bankier.pl

34 KOMENTARZY

 1. "Problem"? Dla kogo jest to problem? Dla rządu, fiskusa i ZUSu z pewnością, ale nie widzę w tym problemu dla normalnego człowieka. Skoro ma możliwość dostać (przykładowo) 3000zł na rękę, to chyba jest to lepsza opcja niż dostać 2500zł, nie?

 2. Zbigniew Płauszewski , przecież skoro kogoś to tak boli (i jest człowiekiem głębokiej wiary w socjalizm), to może w każdym momencie wpłacać do ZUS dodatkową kasę. Albo płacić większy podatek – z tym też nie ma problemu, bo odliczanie różnych ulg nie jest obowiązkowe. Z jednym i drugim nie ma najmniejszego problemu!

  To wszystko oczywiście abstrahując od tego przezabawnego przeświadczenia, że jak ktoś będzie płacił więcej to z tych 800zł emerytury zrobi się nagle 1600zł… Ten system już zbankrutował, zaprzeczanie temu niczego nie zmieni. Przecież to zwykła piramida finansowa, więc nawet nie ma się czemu dziwić.

 3. Freddie Chopin tu muszę ci przyznać rację jakbym mógł to bym zrezygnował z takiego molocha jakim jest ZUS puki co wszyscy jedziemy tym samym wózkiem. Niestety :( A z drugiej strony mieć 1600, a nie mieć… wiem, że to słabe "pocieszenie" lub jak kto woli płytkie myślenie. Jeszcze dużo wody upłynie zanim się coś zmieni.

 4. Od siebie dodam, iż nie doliczono przede wszystkim: osób prowadzących pozarolniczą oraz rolniczą działalność gospodarczą, prawdopodobnie osób, które pracują na tak zwanych umowach śmieciowych, którymi sobie tak chętnie co niektórzy komentatorzy gębę wycierają (in. umowy cywilnoprawne), umowie powierzenia, umowach powołania i innych. Te dane nie zostały uśrednione i nie do końca odpowiadają rzeczywistości, choć są jej bliskie.

 5. Jak również nie dodano wynajmu mieszkań (osoby opodatkowane pdof, niepr. działalności gospodarczej), agroturystyki (nieopodatkowanej, jak i również tej opodatkowanej), przedsiębiorstw taksówkowych, rolników ryczałtowych i tak dalej. Te informacje mogą być bardzo zabberowane.

 6. Zbigniew Płauszewski Bo ludzie są głupi, i zamiast odkładać sami wciąż liczą na ZUSy, rządy i chujemuje, a potem niespodzianka jest jak z pseudoniezależnych OFE ktoś podpierdala 150 miliardów złotych. Taki mamy klimat, albo myśli się o przyszłości albo nie.

 7. Dzieki Adrian teraz dzieki tobie podatki wzrosna az 300% bo posel "malo" zarabia jak na "odpowiedzialnosc" tego "urzedu". Odpowiedzialnosc to dojrzalosc i umiejetnosc powagi a to a ni nie jest powazne ani dojrzale bo to co tam sie dzieje to istny cyrk na kolkach a cyrk to wiadomo co to jest doslownie jak i w przenosni chyba ze ja nie douczony i nie rozrozniam pozdrawiam :>

 8. coś mi i tak nie gra tu :) Katowice a więc duże miasto a wszędzie gdzie się nie obejrze to proponują tylko minimum krajowe bądź 100-200zł brutto więcej a więc i tak MINIMUM. A według tego zarabia tak tylko 18% obywateli. Nie mniej godne uwagi dane bo inaczej to wygląda niż gusowskie 4000zł przeciętnego wynagrodzenia -.- I nie dziwie się że nie można zarabiać więcej a i firmy upadają jak od tak NIEREALNEJ danej zależą te potem niebotyczne składki dla niejednego przedsiębiorcy wprost nierealne do płacenia. Odbija się to potem na pensji dla pracownika.

 9. coś mi i tak nie gra tu :) Katowice a więc duże miasto a wszędzie gdzie się nie obejrze to proponują tylko minimum krajowe bądź 100-200zł brutto więcej a więc i tak MINIMUM. A według tego zarabia tak tylko 18% obywateli. Nie mniej godne uwagi dane bo inaczej to wygląda niż gusowskie 4000zł przeciętnego wynagrodzenia -.- I nie dziwie się że nie można zarabiać więcej a i firmy upadają jak od tak NIEREALNEJ danej zależą te potem niebotyczne składki dla niejednego przedsiębiorcy wprost nierealne do płacenia. Odbija się to potem na pensji dla pracownika.

 10. Narzekacie a nikt na ulice masowo w skali kraju nie wychodzi, czyli wam starcza. Umiecie za to przetrwać. Po co ktokolwiek ma sie starać coś robić dla was? Jeszcze w 90 procentCh tych samych polityków wybieracie co kadencję. Z punktu widzenia Rządu wszystko jest w porządku.

 11. Narzekacie a nikt na ulice masowo w skali kraju nie wychodzi, czyli wam starcza. Umiecie za to przetrwać. Po co ktokolwiek ma sie starać coś robić dla was? Jeszcze w 90 procentCh tych samych polityków wybieracie co kadencję. Z punktu widzenia Rządu wszystko jest w porządku.

 12. Narzekacie a nikt na ulice masowo w skali kraju nie wychodzi, czyli wam starcza. Umiecie za to przetrwać. Po co ktokolwiek ma sie starać coś robić dla was? Jeszcze w 90 procentCh tych samych polityków wybieracie co kadencję. Z punktu widzenia Rządu wszystko jest w porządku.

 13. Z tego nedznego artykulu wlasnie dowiedzialem sie iz w Polsce zyje jakies 10 mln ludzi :) chyba nikt normalny nie bierze tych nzdurnych wyliczen pod uwage. A moze 10 mln ludzi pracuje a 20 mln prowadzi firmy i dlatego nieuwzgledniono ich w tym zestawieniu?? :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ