UDOSTĘPNIJ

Czekając na zbliżającą się 7 lutego premierę filmu ?Jack Strong?,  warto przypomnieć kilka faktów z pełnego poświęceń życia polskiego szpiega CIA ? Ryszarda Kuklińskiego.

?To zdrajca i sprzedawczyk, niegodny munduru oficera Wojska Polskiego?  – tak w iście wytwornym stylu ocenił go radziecki marszałek Wiktor Kulikow, wiceminister obrony Związku Sowieckiego. Wtórowała mu wówczas Polska rządząca ?elita? która po groteskowej transformacji przepoczwarzyła się w legalnie funkcjonującą partię. Jednak oszczerstwa te rzucane są także dzisiaj,  w sytuacji , gdy odtajnione zostały dokumenty jasno wskazujące na bohaterskie pobudki działań Kuklińskiego. Jego pomniki są dewastowane , a on sam nierzadko znieważany.

Warto zastanowić się nad przyczynami wspomnianych zaciekłych ataków kierowanych przez postkomunistyczną śmietankę, z guru dzisiejszej lewicy,  gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Pobudki sięgają bowiem o wiele głębiej niż obłudne i rozpaczliwe opowieści o zdradzie. Zdradzie, w której to właśnie pseudoelity PRL grały pierwsze skrzypce, kolaborując ze Związkiem Sowieckim.

Pułkownik Ryszard Kukliński pełniąc funkcje szefa Oddziału Planowania Ogólnego w Zarządzie Operacyjnym i zwierzchnika Oddziału I LWP dostarczał CIA oraz MI6 informacje z ?najwyższej półki?. Dotyczyły one rozmieszczenia wojsk Układu Warszawskiego w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego, o którym wielu sowieckich generałów wyrażało się w duchu rosnącej nadziei. W tej sytuacji działania podjęte przez Kuklińskiego miały na celu uratowanie sytuacji i uniknięcie rozlewu krwi, przez który Polska i Europa ucierpiałaby wielokrotnie bardziej niż w przypadku II wojny światowej. Co ciekawe, Kukliński nie pozyskiwał jedynie informacji o ruchach wojsk, technologiach opanowanych przez ZSRR czy tajnych danych technicznych najnowszych prototypów maszyn;  dostarczał bowiem także zachodniemu wywiadowi informacje o relacjach panujących na najwyższych szczeblach struktur rządzących. Były wśród nich dokumenty stawiające ważkie wówczas persony w zupełnie nowym świetle. To właśnie dzięki niemu wiemy, że gen. Wojciech Jaruzelski prosił Związek Sowiecki o interwencję militarną w Polsce. Wiemy także jak wysoki był poziom hipokryzji i amoralności w kręgach rządzących, które,  zdając sobie sprawę z wagi obciążających ją ?kwitów?, natychmiast podjęły działania w celu dyskredytacji Kuklińskiego. Były one elementem ratowania swojego wizerunku. Udział w tym miały też niektóre ważne osobistości ówczesnej opozycji. Adam Michnik, który „z więzienia wyniósł pogardę dla szpiegów?,  stanął w obronie swojego przyjaciela mającego krew na rękach ? człowieka honoru – dołączając się do apeli o rezygnację z gloryfikowania ?zdrajcy? ? ?Sprzeciwiam się robieniu bohatera z człowieka, który grzebie kolegom po szufladach?.

Agresywne i imperialistyczne plany panowania nad światem ówczesnej Moskwy zostały pokrzyżowane przez Polaka. Ryszard Kukliński był kolejnym w historii człowiekiem, który,  nosząc w sercu Orła Białego,  powstrzymał czerwoną nawałnicę i uratował Europę. Za to należy mu się pamięć i szacunek.  Oby taki właśnie był nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera,  który w moich oczach,  ma teraz szansę na rehabilitację po żałosnym ?Pokłosiu?.

Na koniec życzę Państwu wszystkiego najlepszego. Żeby nadchodzący rok przyniósł przełomowe dla Polski zmiany. Aby w kręgu elit rządzących znajdowali się ludzie,  którzy chcą dla Polski tak dobrze i potrafią dla niej poświęcić tyle,  ile poświęcił pułkownik Ryszard Kukliński.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCzy Ideologia Gender jest zagrożeniem dla cywilizacji?
Następny artykułNa Zachodzie bez zmian
Andrzej Brzozowski

Reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. Członek Forum Młodych PiS. Konserwatywny katolik. Zainteresowany bieżącą polityką, partnerstwem wschodnim i historią. Poglądy gdzieś między Piłsudskim a Dmowskim. "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem ? staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

Zobacz również