UDOSTĘPNIJ

Robert Fico, premier Słowacji, oświadczył ostatnio, że ma informacje z wiarygodnego źródła z Niemiec o spodziewanym konflikcie na skalę globalną w związku z wojną między Ukrainą a Rosją.

Dotychczas zachowujący dystans i trzeźwy umysł w stosunku do konfliktu na Ukrainie, słowacki premier, na zorganizowanym przez dziennik Hospodarskie Nowiny seminarium wyraził swoje poważne obawy wobec rozlewu ukraińskiej wojny na resztę Europy.

Według jego źródła na najwyższych szczeblach władzy w Europie prawdopodobieństwo wybuchu wojny w Europie na globalną skalę ocenia się na 70%. Nadmienił też, że dziwi go zmiana poglądów kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, na konflikt ukraińsko-rosyjski, która do niedawna starała się szukać porozumienia a teraz zajmuje radykalne stanowisko wobec Rosji.

Fico zaznaczył, że o wpływy na Ukrainie walczą dwa mocarstwa – Rosja i Stany Zjednoczone a rola Europy jest drugorzędna i dlatego to ona przede wszystkim ponosi konsekwencje sankcji wobec Moskwy.

Na pytania dziennikarzy o wiarygodność tych informacji powiedział jedynie, że źródło pochodzi z Niemiec i jest w pełni wiarygodne. Dodał też, że nie ma zamiaru okłamywać swoich rodaków i dlatego o tym mówi.

źródło: wp.pl

51 KOMENTARZY

 1. Wojna haha dobre, zróbmy wojne honorową, weźmy polityków z każdego kraju którzy mają jakieś problemy i niech walczą między sobą. Ale nie oni traktują obywateli jak swoje pionki, a wojne jak zabawę i rozgrywke. Ofiary wojenne jak liczby.

 2. Dojebałeś jak dzik w sosne – Rosja jest spadkobiercą ZSRR , a siły ma cały czas dosyć , by namieszać w Europie . Najpierw w necie ( podejrzanie dużo zwolenników i usprawiedliwiaczy Rosji ) potem w mediach ,Potem wspieranie separatyzmów ( nasz RĄŚ już pisał ;iscik do putina ) Gdy kraj będzie słaby jak Polska wgdy PO porządzi jeszcze 1 góra dwie kadencje , co nie jest trudne przy takim liczeniu głosów w wyborach . (Winę zwali się na PiS , ze mało skuteczny ) to same zielone ludziki mogą wystarczyć .Ludzie do obrony mogą się nie ruszyć , tak jak nie ruszyli się w 1 i 2 rozbiorze w XVIIIw. NIGDY NIE LEKCEWAŻ PRZECIWNIKA .

 3. Użytkowniku Leopold Budniewski PO=PiS t jest równanie! nie wyślecie Narodu Polskiego na waszą banderolubną wojenkę, czy to do was dotarło? – "Ludzie do obrony mogą się nie ruszyć , tak jak nie ruszyli się w 1 i 2 rozbiorze w XVIIIw" Profesor Władysław Korcz (ŚP) wyrzuciłby Ciebie człowieku ze szkoły i nie skończył byś w tym kraju żadnego kierunku z historią w programie nauczania.

 4. Aleksander Nazarczuk – wyluzuj bo popuscisz w spodnie . Nie pisałem nic o jakiejś ,,banderolubnej ''wojence . Albo masz pierdolca na tym tle , albo znasz moje poglądy na tę sprawę( ciekawe skąd ? ) . Tak , chociaż Ukrainy nie lubię , chociaż nie mogę spokojnie myśleć o Wołyniu , to uważam że sojusz Polski z Ukrainą wymusza na nas sytuacja .Przynajmniej na razie . To tyle w temacie Ukrainy , chociaż właściwy temat jest o czymś innym . Temat jest o Rosji , ale w polskim necie pełno DURNIÓW , którzy albo Rosję usprewiedliwiają , albo wykręcają kota ogonem . ( jak ty – post o Rosji , a ty o ,,banderowcach '') . PiS=PO , a ty równasz się ……… . To tyle ,,specjalisto od historii :-D ;-) :-P .

 5. Aleksander Nazarczuk – wyluzuj bo popuscisz w spodnie . Nie pisałem nic o jakiejś ,,banderolubnej ''wojence . Albo masz pierdolca na tym tle , albo znasz moje poglądy na tę sprawę( ciekawe skąd ? ) . Tak , chociaż Ukrainy nie lubię , chociaż nie mogę spokojnie myśleć o Wołyniu , to uważam że sojusz Polski z Ukrainą wymusza na nas sytuacja .Przynajmniej na razie . To tyle w temacie Ukrainy , chociaż właściwy temat jest o czymś innym . Temat jest o Rosji , ale w polskim necie pełno DURNIÓW , którzy albo Rosję usprewiedliwiają , albo wykręcają kota ogonem . ( jak ty – post o Rosji , a ty o ,,banderowcach '') . PiS=PO , a ty równasz się ……… . To tyle ,,specjalisto od historii :-D ;-) :-P .

 6. Aleksander Nazarczuk – wyluzuj bo popuscisz w spodnie . Nie pisałem nic o jakiejś ,,banderolubnej ''wojence . Albo masz pierdolca na tym tle , albo znasz moje poglądy na tę sprawę( ciekawe skąd ? ) . Tak , chociaż Ukrainy nie lubię , chociaż nie mogę spokojnie myśleć o Wołyniu , to uważam że sojusz Polski z Ukrainą wymusza na nas sytuacja .Przynajmniej na razie . To tyle w temacie Ukrainy , chociaż właściwy temat jest o czymś innym . Temat jest o Rosji , ale w polskim necie pełno DURNIÓW , którzy albo Rosję usprewiedliwiają , albo wykręcają kota ogonem . ( jak ty – post o Rosji , a ty o ,,banderowcach '') . PiS=PO , a ty równasz się ……… . To tyle ,,specjalisto od historii :-D ;-) :-P .

 7. Aleksander Nazarczuk – wyluzuj bo popuscisz w spodnie . Nie pisałem nic o jakiejś ,,banderolubnej ''wojence . Albo masz pierdolca na tym tle , albo znasz moje poglądy na tę sprawę( ciekawe skąd ? ) . Tak , chociaż Ukrainy nie lubię , chociaż nie mogę spokojnie myśleć o Wołyniu , to uważam że sojusz Polski z Ukrainą wymusza na nas sytuacja .Przynajmniej na razie . To tyle w temacie Ukrainy , chociaż właściwy temat jest o czymś innym . Temat jest o Rosji , ale w polskim necie pełno DURNIÓW , którzy albo Rosję usprewiedliwiają , albo wykręcają kota ogonem . ( jak ty – post o Rosji , a ty o ,,banderowcach '') . PiS=PO , a ty równasz się ……… . To tyle ,,specjalisto od historii :-D ;-) :-P .

 8. Aleksander Nazarczuk – wyluzuj bo popuscisz w spodnie . Nie pisałem nic o jakiejś ,,banderolubnej ''wojence . Albo masz pierdolca na tym tle , albo znasz moje poglądy na tę sprawę( ciekawe skąd ? ) . Tak , chociaż Ukrainy nie lubię , chociaż nie mogę spokojnie myśleć o Wołyniu , to uważam że sojusz Polski z Ukrainą wymusza na nas sytuacja .Przynajmniej na razie . To tyle w temacie Ukrainy , chociaż właściwy temat jest o czymś innym . Temat jest o Rosji , ale w polskim necie pełno DURNIÓW , którzy albo Rosję usprewiedliwiają , albo wykręcają kota ogonem . ( jak ty – post o Rosji , a ty o ,,banderowcach '') . PiS=PO , a ty równasz się ……… . To tyle ,,specjalisto od historii :-D ;-) :-P .

 9. Pfe Zabawne… Bo premier Słowacji to taka ważna persona na arenie międzynarodowej, że to akurat tylko z nim podzielono się tą informacją? Prawda jest taka, że to co powiedział premier nie jest niczym nowym dla osoby która mniej więcej ogarnia sytuacje i potrafi logicznie myśleć. Konflikt na Ukrainie to tylko początek. Niech Putin spełni tylko swoje obietnice o utworzeniu wolnej strefy handlu na Krymie, dołoży do tego Kaliningrad, Sachalin i Europa będzie płakać żywnymi łzami bo wykończy to ją gospodarczo co w wyniku doprowadzi prędzej czy później do wojny.

 10. Pfe Zabawne… Bo premier Słowacji to taka ważna persona na arenie międzynarodowej, że to akurat tylko z nim podzielono się tą informacją? Prawda jest taka, że to co powiedział premier nie jest niczym nowym dla osoby która mniej więcej ogarnia sytuacje i potrafi logicznie myśleć. Konflikt na Ukrainie to tylko początek. Niech Putin spełni tylko swoje obietnice o utworzeniu wolnej strefy handlu na Krymie, dołoży do tego Kaliningrad, Sachalin i Europa będzie płakać żywnymi łzami bo wykończy to ją gospodarczo co w wyniku doprowadzi prędzej czy później do wojny.

 11. Nie… durny pomysł. Ruskie wyglądają lepiej na papierze niż w rzeczywistości. Putin dobrze gra silnego gracza na arenie międzynarodowej i generalnie jest przez to dobrym politykiem, ale Rosja(a szczególnie Moskwa), mimo, że rozwija i się szybciej niż Europa gospodarczo, to nadal ma niezłe plecy w porównaniu do Niemiec, Francji, USA czy nawet do zachodniej Polski. Po za tym dalej jest mocno skorumpowana w dalekich od stolicy prowincjach.
  Oczywiście jest to duży kraj i dużo może znieść, ma duże zasoby ludzkie i dużo surowców strategicznych, ale są za słabi by sobie wojować z Europą, a co dopiero z USA. Putin o tym wie, dlatego ładnie się uśmiecha do Chin (im nie opłaca się stawać do konfliktu Europejskiego, bo masa inwestorów jest właśnie stamtąd, ale gdyby byli zmuszeni się bić to poprą jak na mój gust stronę Europy i USA, bo dla gospodarki chińskiej są oni ważniejsi) i próbuje jednocześnie szachować nas gospodarczo co jest BARDZIEJ SENSOWNE niż wojna.
  Zresztą to, jak do wojny Rosja jest przygotowana pokazała wojna z Gruzją, która trwała ile? 6 dni? Przy takiej różnicy sił i biorąc pod uwagę, że w Gruzji konflikt tlił się się już znacznie wcześniej, a Putin na 100% nie wpadł z dnia na dzień na pomysł wojny tylko to planował ze znacznym wyprzedzeniem, taka długość wojny była raczej porażką.

  Oczywiście na Rosję nie powinno się patrzeć jako na zło absolutne, ale nie należy być naiwnym i myśleć, że jest ona naszym przyjacielem lub też może być. To poważny i niebezpieczny sąsiad tak samo jak Niemcy i nie należy patrzeć na niego jak na kompana do kielicha. Putin to silny gracz w tej pokerowej rozgrywce, który jak każdy normalny gracz w pokera myśli o sobie, szczególnie gdy ma znaczące karty na ręce. Na Merkel należy patrzeć w ten sam sposób (czy na jakiegokolwiek innego silnego sąsiada), bo MERKEL MA GŁĘBOKO W NOSIE DOBRO POLAKÓW. Czy należy się temu dziwić? Nie, bo komu z nas zależałoby na działaniu dla dobra Niemców czy Czechów czy Słowaków. Najpierw myśli się o sobie… ZAWSZE i zawsze kiedy będzie się iść do kogoś w jakiejś sprawie po pomoc to ta osoba zawsze będzie zastanawiać się co z tego otrzyma.

  Jak dla mnie najlepszymi rzeczami jakie mogłaby zrobić teraz Polska są:
  ichi: Wzmocnienie gospodarki poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych, ułatwienie zakładania małych firm w Polsce poprzez ucięcie długich łap biurokracji(uproszczenie prawa), redukcję "biurwy" i cięcie wydatków,
  ni: reforma tego zasranego systemu emerytalnego (co powinno być zrobione na początku lat 90-tych poprzedniego wieku) – pomysł KNP na to wydaje się tu chyba najlepszy(nowe osoby na rynku pracy jak i ich pracodawcy nie płacą żadnych składek ZUSowskich itp. gówna, ale nie dostają też emerytur państwowych w przyszłości). Mniej zabawy w biurokrację i państwowych pośredników to tylko zysk dla nas.
  san: zwiększenie wydatków na wojo i próba lepszego pilnowania tego co robią z tym hajsem (i tak przejebią część kasy tak jak zrobili to chociaż z działem samobieżnym KRAB, które było generalnie dobre ale jakieś chryje i problemy w wojsku zatrzymały jego rozwój… no ale wszystkiego nie dadzą rady przejebać… nie?)
  yon: Rozwój idei milicji obywatelskiej, który został jak na mój gust został dobrze przedstawiony bodajże rok temu przez KNP.

 12. Sebastian Woźniczko Może nie za rok, dwa ale niewykluczone że za naszego życia. Jak szybko może dojść do zmian geopolitycznych dowodzi chociażby życie mojego pradziadka urodzonego w 1905 roku… w Imperium Rosyjskim, gdy miał lat 13 powstała II RP, gdy miał lat 34 żył pod okupacją niemiecką, potem sowiecką, gdy miał lat 40 żył w PRL a umarł już w okresie przemian dążących do utworzenia III RP. Kto i kiedy dał ci gwarancje że to co jest obecnie to już jest dane na zawsze? Gdzie jest Imperium Rosyjskie, które trwało przez kilkaset lat? Gdzie jest ZSRR?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ